HARTKE LH 500
Aparáty z řady LH byly vytvořeny jako ideální partner k reproboxům HyDrive, nicméně skvěle si rozumí i s jinými modely. Od HyDrive ale odvodily několik svých vlastností – perfektní zvuk i za těch nejvyšších hlasitostí, který je zabalený do poměrně malého balení, vysokou spolehlivost a hlavně velkou univerzálnost. Pro moderního baskytaristu jsou tou pravou volbou, protože umožňují vytvořit přesně takový zvuk, jaký hudebník vyžaduje.
Zesilovač vychází z hybridní konstrukce, to znamená, že jeho preamp je lampový, zde obsahuje elektronky 12AX7, koncový zesilovač je tranzistorový. Do zátěže 4 Ohm je schopen dodat výkon 500W, při zvýšení zátěže na 8 Ohm se výkon sníží na 350W. LH lze používat buď jako klasický zesilovač, nebo je možné ho zabudovat do racku, přičemž pak zabírá prostor 2U.
Celý aparát je řešen velmi minimalisticky. Zcela vlevo se nachází dva vstupy, jeden pro pasivní, druhý pro aktivní nástroje. Za nimi je umístěn potenciometr Volume určující hlasitost. Hned vedle je umístěn spínač Brite, který ještě před sekcí ekvalizace tónu přidá na výškách. Ekvalizér pak sestává z tradičních ovladačů, tedy Bass, Middle a Treble. Posledním ovládacím prvkem je spínač Limiteru. Na předním panelu je též umístěn XLR DI výstup, který skvěle poslouží po připojení například do mixážních pultů nebo PA sestav.
Zadní panel je řešen podobně střídmě, naleznete zde totiž jen vstup a výstup efektové smyčky a samozřejmě dva výstupy pro propojení s reproboxy. Zátěž připojených reproboxů musí být minimálně 4 Ohmy.
Hartke LH500 osloví jistě především moderněji zaměřené baskytaristy, nicméně jde o aparát, který je opravdu univerzální. Nespornými výhodami je skutečně jednoduché ovládání, perfektní zvuk a ohromný výkon.
Technické údaje
• hybridní baskytarový zesilovač
• preampové elektronky: 12AX7
• výkon: 500W @ 4 Ohm, 350W @ 8 Ohm
• impedance: min. 4 Ohm
• 2 vstupy
• ovládání: Volume, Bass, Middle, Treble
• spínače: Brite, Limiter
• efektová smyčka
• XLR DI výstup
• výstupy na reproboxy: 2x 6,3 Jack
• možnost montáže do racku – velikost 2U
O značce
Hartke:
Hartke Systéme, společnost v současnosti vlastněná konsorciem Samson Technologies Corporation, je firma známá především pro výrobu basových zesilovačů a reproboxů, v její nabídce ale může najít i kytarové či klávesové aparatury a dokonce i efekty a další příslušenství.
Společnost založil v americkém Bloomfieldu Larry Hartke, který se vyučil u guru audio techniky – A. Stewarta Hegemana z firmy Harmon Kardon. Hartke přinesl do světa baskytarových aparátů několik zásadních novinek, zejména jde o použití hliníkových membrán, které oproti papírovým produkují zvuk v širším frekvenčním spektru s více výškami a basy, navíc mají rychlejší attack a čistší tón. Jejich výroba je ale časově a finančně náročnější, takže po dlouhou dobu bylo Hartke jedinou firmou, která je používala.
Zcela první aparát s touto značkou byl postaven roku 1984, a to na zakázku pro nikoho menšího než pro baskytarovou legendu jménem Jaco Pastorius. Brzy se aparáty Hartke rozšířily mezi mnoho profesionálních i amatérských hudebníků, z těch známějších lze jmenovat například Jacka Bruce z Cream, Toma Hamiltona z Aerosmith, či Stu Hamma hrajícího z kapelou Joe Satrianiho.
I v současnosti jsou výrobky Hartke jedním z faktorů, které udávají směr v průmyslu basových aparátů a patří i mezi ty nejkopírovanější. Velmi oblíbená jsou komba Kickback, Hartke 3500 patří mezi nejprodávanější basové aparáty vůbec, reproduktory HyDrive kombinující přednosti papírových a hliníkových membrán jsou uznávány jako jedny z nejlepších na světě.
Zajímavostí nakonec může být i to, že Hartke je firma s asi nejlepším přístupem k vlastníkům svých aparátů. Roku 2006 Larry Hartke zveřejnil své telefonní číslo v hudebních magazínech po celém světě s tím, že na dotazy svých zákazníků bude odpovídat 7 dní v týdnu, 52 týdnů v roce – pokud byste ho chtěli kontaktovat, můžete to učinit na jeho MySpace stránce nebo na americkém telefonu 201-680-8153.