Vše o nákupu

Jak vybrat digitální piano

Ať už jste rodič hledající hudební nástroj pro své dítě, hudebník, který si kvůli sousedům či prostoru nemůže dovolit velké piano nebo profesionální hráč, který hledá alternativu za klasický nástroj s více zvuky, pak se vám dříve či později dostane do zorného pole digitální piano. Digitální piano je hudební nástroj, jehož hlavní funkcí je věrně napodobit své akustické předobrazy od pianina až po velké koncertní křídlo. Krom toho nabízí digitální piano výhody pokročilých zvukových procesorů, zvukových bank a možnosti elektronického aranžování a nahrávání skladeb.

Zatímco digitální pianina napodobují prostorově menší piano s vertikálním vedením strun, digitální křídla dávají hráči pocit hry na autentický koncertní nástroj. Pokud ovšem vybíráte nástroj pro začátečníka, pak je pro vás digitální pianino ideální variantou, zejména vzhledem k vyšší ceně digitální křídel.

Dělení podle klaviatury

Digitální piano

Mezi hlavní devizu digitálních pian patří klaviatura, která by měla co nejvíce napodobit tu na běžném klavíru se všemi jejími nuancemi a detaily. Některým lidem není příjemná hra na matné klávesy, někdo zase nemá rád „klouzavý“ pocit na lesklých. Z hlediska materiálu bývá optimální nápodoba slonoviny alespoň s minimálními savými vlastnostmi, což přispívá k celkovému komfortu hry.

Mechanické a zvukové vlastnosti

Základem každého digitálního piana je kladívková mechanika, která simuluje pocit úderných kladívek na skutečném klavíru. V závislosti na ceně digitálního piana se pak taková mechanika připravuje v tzv. lineární variantě (všechna kladívka jsou stejně těžká) nebo odstupňovaně, kdy jsou kladívka na basových klávesách těžší a na altových zase lehčí, jako u skutečného nástroje.

Každá klávesa pak slouží jako ovládací resp. spouštěcí prvek nahraného zvuku (obvykle skutečného klavíru) odpovídající danému tónu. Toto spuštění však může být ovlivněno několika modelacemi, které napodobují fungování mechaniky na akustickém nástroji:

Key-off
Skutečné klávesy u akustických pian nepřestanou hrát okamžitě po zvednutí kladívka, jelikož díky dusítkům vydají charakteristický utlumený zvuk, což simuluje právě funkce key-off.

Escapement
Tato funkce simuluje situaci, kdy je klávesa stlačena nedostatečně a u reálného nástroje by nerozezněla strunu a neozval by se tón.

Dynamika úhozu
Umožňuje odstupňovat různě silné stisknutí klávesy a tím i hlasitost a průběh tónu. Platí, že čím je více stupňů dynamiky úhozu, tím více se dynamika kláves digitálního piana blíží skutečnému klavíru.

Smooth release
Pokročila zvuková funkce simulující dozvuk strun při jemném zdvihnutí kladívek, kterou ocení zejména hráči náročnějších klasických kusů nebo jazzové hudby.

Stereo sustain
Simulace sešlápnutí pravého pedálu, kdy jsou struny zbaveny tlumících dusítek a mají tak delší dozvuk.

Zvukový procesor

Digitální piano

Zvukový procesor je srdcem každého digitálního piana a je to právě jeho kvalita, které má určující vliv na kvalitu zvuku vámi zakoupeného piana. Každý procesor v sobě obsahuje nahrané zvuky skutečného klavíru, nicméně u levnějších nástrojů nebývá nahrána celá klaviatura, ale většinou jen vybrané tóny, přičemž zbytek je doplněn počítačovým zvýšením či snížením nahraného tónu. Existují ovšem i digitální piana, která mají v sobě nahrané kompletní klaviatury prémiových a drahých koncertních modelů, a to v několika stupních pro simulaci perfektní dynamiky úhozu.

Krom základních zvukových bank klasického klavíru je devizou digitálních pian také množství dalších zvuků a hlasů od klasických keyboardů s množstvím efektových nástrojů až po velmi sofistikované simulace starých syntezátorů či elektrických klavírů. Tyto možnosti digitálních pian ještě více vyniknou díky speciálním funkcím, jako jsou např. dual tone nebo též layer – možnost propojit dvě zvuková nastavení do jedné klávesy, takže se po stisku jedné klávesy může ozvat zároveň zvuk klavíru i třeba odpovídající tón houslí. Funkce keyboard split poskytuje možnost rozdělit klaviaturu na dvě části a použít pro každou část úplně jiné nastavení. Bez problému tak zahrajete melodii na zvuk klavíru a bass si zahrajete třeba pomocí varhan.

Aranžování skladeb a rozhraní MIDI

Zvukový procesor v mnoha případech poslouží jako nástroj pro skladbu vašich vlastních písní, které umí nejen zaznamenat, ale mnohdy i analyzovat a např. doplnit akordický doprovod. Stejně tak vám taková funkce poslouží jako učitel, kdy vám řídící jednotka zobrazí notový záznam skladby a vyčká na stisk správného tónu nebo odpočítá přesný rytmus a vázání tónů.

Krom těchto funkcí oceníte určitě i možnost propojit si váš digitální klavír s počítačem nebo jiným chytrým zařízením pomocí rozhraní MIDI nebo USB. Díky tomu se z vašeho klavíru stane plnohodnotná studiová periferie, kterou bez problému spojíte s vaším hudebním softwarem. Stejně tak jednoduše si budeme moci zálohovat vaše skladby nahrané přímo do klavíru nebo naopak rozšířit paměť vašeho piana o nové skladby či nové zvuky, pokud to výrobce umožňuje.

Zvukové výstupy

Digitální piano

Jednou z největších předností digitálního piana je, že lze plně regulovat hlasitost zabudovaných reproduktorů nebo poslouchat přes sluchátka. Proto je většina digitálních pian vybavena sluchátkovým výstupem na 6.3 stereo jack a velmi často také stereo RCA (cinch) výstupem, nebo 2 mono 6.3 jackovými výstupy. Na profesionálních digitálních piánech najdete i dvojici XLR výstupů pro přímé připojení nástroje do mixážního pultu či ozvučovací soustavy.

Příslušenství digitálních pian a zvýhodněné sety

Nejvhodnější příslušenství pro digitální piana představují určitě klavírní stoličky s nastavitelnou výškou, nejrůznější ochranné filcy na klaviaturu nebo sluchátka uzavřené konstrukce. S digitálními piány v zásadě nepotřebujete metronom, jelikož je jeho funkce obsažena snad ve všech nástrojích aktuálně na trhu. Pokud uvažujete o pořízení nástroje pro začátečníka, doporučujeme zvýhodněné sety s vybraným příslušenstvím, které se objevují v sekci digitálních pian na našem e-shopu.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru