SPIDER SERIES
Série Spider je asi neznámější řadou z nabídky Line 6. Nabízí modelingové zesilovače a komba, tedy aparáty postavené na základně digitálního procesoru, díky kterému je možné zvuk téměř libovolně upravovat, a to na velmi vysoké úrovni. Z jednoho aparátu je tak možné dostat nepřeberné množství velmi dobře znějících zvuků. Tato technologie samozřejmě umožňuje i mnoho dalšího – kromě různých zajímavých funkcí nabízí tyto aparáty i velmi dobré možnosti ovládání a práce se zvukem. Line 6 Spider jsou v mnoha ohledech ideální volbou pro hudebníky, kteří potřebují opravdu univerzální aparát disponující kvalitním zvukem.
SPIDER VALVE MKII 112
Série MkII nabízí dost možná to nejlepší, co se mezi Spidery urodilo, jde totiž o výsledek spolupráce firem Line 6 a Bogner, jedné z legend mezi výrobci lampových aparátů. V případě Valve HD100 jde tedy o modelingový aparát s lampovým preampem i powerampem o výkonu 40W, který je osazen dvěma reproduktory Celestion V30 o průměru 12 palců. Pokud jde o použité elektronky, v předzesilovači naleznete lampy typu 12AX7, v koncovém zesilovači se nachází dvě 6L6.
Potřebné ovládací prvky se nachází na předním panelu aparátu. První je samozřejmě vstup pro Vaši kytaru. Hned vedle je otočný přepínač, kterým zvolíte jednu z 16 simulací aparátů. Přesněji řečeno, je zde osmt možností, z nichž každá má dva módy – modrý a žlutý. . Mód Clean je postaven na zvuku aparátů Hiwatt, Twang nabízí nezapomenutelný zvuk Fenderů z 50. a 60. let, Blues je mix vintage Fenderů a Marshallů, Class A vychází z Vox AC30, Crunch Vám hned připomene Marshallovu Plexi či Orange AD30, u Metal a Insane se připravte na zkreslený zvuk á la Mesa Boogie v několika různých podobách, Hi Gain si zase vypůjčil zvuk od Diezela. Tyto zvuky lze uložit do 4 různých kanálů, a díky 32 bankám obsahující tyto čtveřice má uživatel možnost si uložit až 128 presetů.
Ovládat lze standardně množství gainu pomocí ovladače Drive, hlasitost kanálu potenciometrem Chanel Volume a celkovou hlasitost pomocí Master, též je zde umístěn Presence pro nastavení vyšších středů na úrovni koncového zesilovače. Zbylé tři potenciometry nesou jména Bass, Mid a Treble a slouží tedy jako 3 pásmový ekvalizér. Ještě zde pak zbývají čtyři ovládací prvky, které slouží k nastavování efektů. První obsahuje Compressor, Fuzz, Auto Wah, Auto Swell, Pitch a Harmony. Druhým ovladačem určujete úroveň Chorusu Flangeru, Phaseru, U-vibe či dvou Tremol. Třetí ovládá Digital Delay, Analogue Delay, Tape Echo, Multi-Head, Sweep Echo a Reverse, poslední je ponechán jen pro Reverb. K jejich nastavení lze použít i spínač Tap-Tempo. Spider obsahuje i looper s pamětí až na 14 sekund záznamu.
Na konci předního panelu se nachází digitální display, z nějž se dozvíte veškeré potřebné informace, též slouží jako zobrazovací prvek integrované chromatické ladičky. Pro lepší ovládání jsou pod ním umístěny dva ovladače, kterými se lze pohybovat v jeho nabídce. Na zadním panelu jsou již jen vstup a výstup efektové smyčky, XLR výstup, digitální vstup pro footswitch, MIDI-In a -Thru a konektory pro připojení reproduktorů i externích reproboxů.
Line 6 Spider Valve MkII je funkcemi nabitý aparát kombinující ty nejvyspělejší technologie s tradičním přístupem lampového aparátu. Pro moderního kytaristu ta pravá volba.
Technické údaje
• kytarové lampové modelingové kombo
• výkon: 40W
• reproduktor: 2x 12‘‘ Celestion V30
• elektronky: 2x 12AX7 v preampu, 2x 6L6 v powerampu (Class AB)
• kanály: Clean, Twang, Class A, Blues, Crunch, Hi-Gain, Metal, Insane, dva módy u každého
• 128 uživatelských presetů
• ovládání: Drive, Bass, Mid, Treble, Chanel Volume, Master, Presence
• 20 efektů, looper (paměť až 14 sekund), booster, noise-gate
• Tap-Tempo
• Chromatická ladička
• XLR výstup
• efektová smyčka
• MIDI-In a -Thru
• Možnost připojení externího reproboxu
O značce
Line 6:
Line6 je americký výrobce digitálních modelingových kytar a baskytar, aparatur, efektů a dalšího elektronického příslušenství pro hudebníky, který vznikl v polovině 90. let v kalifornském městě Calabasas v USA. Tato firma v roce 1996 jako první na světě vyrobila kytarový digitální modelingový zesilovač, který pojmenovali AxSys 212. Ten byl základem pro jejich ohromný vzestup, který nastal na počátku nového tisíciletí.
To totiž izolovali základní obvod z AxSys a zabudovali ho do efektového modeleru POD, který se stal asi nejznámějším výrobkem této firmy, který si našel místo u mnoha amatérských i profesionálních hudebníků. Tyto výrobky předznamenali cestu, kterou se Line 6 vydalo – cestu digitálního modelingu, díky němuž je možné do jednoho efektu, jednoho zesilovače či jedné kytary zabudovat co nejvíce zvuků, a to zvuků co nejkvalitnějších. To je společný jmenovatel všech produktů Line 6 – jedno jestli mluvíme o POD, jiných efektech, kytarových či baskytarových zesilovačích či o unikátních kytarách Variax.
O tom jak je Line 6 oblíbenou značkou jistě vypovídá i dlouhý seznam hudebníků, kteří svá jména spojili právě s touto značkou. Line 6 můžete slyšet z nahrávek či na koncertech umělců, jakými jsou U2, Lacuna Coil, Maroon 5, Duran Duran, Kaiser Chiefs, Santana, Kiss, Porcupine Tree, Coheed and Cambria, Radiohead, No Doubt, King Crimson, Metallica, Green Day, Muse, Slipknot či Mars Volta.
Jak je i z tohoto z daleka neúplného seznamu vidět, výrobky Line 6 jsou produkty opravdu kvalitními, které se dají použít v jakémkoli hudebním stylu, a to na té nejvyšší úrovni. Není žádný důvod, proč byste zrovna Vy nemohli být další z řady jejich spokojených uživatelů.