VOX ICE 9
Vox Ice 9 pochází ze signature série Joe Satrianiho a je prozatím posledním výsledkem spolupráce tohoto kytarového velikána se společnosti Vox. V současnosti tuto řadu doplňují i další efekty – Satchurator, Time Machine a Big Bad Wah. Ice 9 je unikátním overdrive pedálem, který je zkonstruován přesně podle Satrianiho, což znamená, že kromě jeho zvuku nabízí i speciální možnosti, které se zatím v jiných efektech podobného zaměření nenachází.
Jestliže se na tuto hračku podíváme, první jistě zaujme masivní kovová krabička s moderním designem. V ní se nachází typické vstupní a výstupní jacky a vstup pro adaptér, na horní straně jsou umístěny 4 potenciometry s tzv. „chicken-head“ knoby, jeden dvoupolohový přepínač a dva spínače označené jako On a More.
Pokud se tedy zaměříme na funkci ovládacích prvků, spínač On spouští tento plně analogový pedál. Switch More je v podstatě spínač klasického gain boostu, jeho výhodou je to, že při nízkém nastavení gainu je skok opravdu výrazný, zatímco při vysokém gainu je přidán spíš decentní solo boost. Funkce potenciometrů je asi jasná, ale pro jistotu: Volume nastavuje výstupní hlasitost, Gain úroveň zkreslení a Tone slouží k nastavení podoby tónu, Bass ještě navíc upravuje charakter basových frekvencí. Mezi poty je navíc přepínač Vintage / Modern, který mění podobu zkreslení.
A co se týká zvuku, Ice 9 je opravdu univerzální. Ve Vintage módu zní díky kvalitnímu op-ampu a diodám velmi teple a kulatě, přitom má dostatečnou jiskru a sustain, v Modern módu se aktivuje germaniová dioda, která zvuk více „nakopne“ a udělá ho agresivnějším.
Pokud jste fanoušky Joe Satrianiho, nebo jen hledáte opravdu kvalitní a univerzální overdrive, Ice 9 je pro Vás tou pravou volbou. Těžko naleznete pedál, který by Ice 9 konkuroval.
Technické údaje
• kytarový efekt typu overdrive
• signature Joe Satriani
• ovládání: Volume, Gain, Tone, Bass
• spínače: On, More
• přepínač Vintage / Modern
• vstupní a výstupní Jack, vstup pro adaptér
• napájení: baterie 9V / adaptér
• rozměry: 143 x 121x 57.5 mm
• váha: 600g (bez baterie)
O značce
Vox:
Společnost Vox je pravděpodobně jednou z nejznámějších a nejvlivnějších firem v moderním hudebním průmyslu. Historie tohoto výrobce aparátů, elektrických kytar a baskytar, kytarových efektů, elektrických varhan a dalšího hudebního vybavení je opravdu dlouhá – počítat se dá již od doby těsně po druhé světové válce.
V této době totiž Thomas Walter Jennings v anglickém Dartford Kent založil společnost Jennings Organ Company, jejímž prvním úspěšným produktem byly elektrické varhany Univox. V roce 1958 byla společnost přejmenována Jennings Musical Instruments a začal se designovat první kytarový aparát. Tohoto roku se poprvé na trhu objevil legendární Vox AC15, který se později měl stát symbolem tohoto výrobce.
Rozkvět firmy byl od této doby velmi dynamický, produkce se rozrůstala a trh byl brzy zaplněn aparáty, kytarami, baskytarami a varhanami s logem této společnosti. V polovině 60. Jennings Vox ale prodal a následně z něj odešel a firma se dostala do spirály komplikací, které přetrvaly až do roku 1992. Tehdy Vox koupil japonský gigant Korg a Vox se dočkal nového rozkvětu, který trvá dodnes.
Na závěr snad jen doplňme několik jmen hudebníků a kapel, které používali či používají produkty Vox, jako důkaz významu této značky: The Shadows, The Rolling Stones, The Beatles, The Kinks, Jimmy Page, Bryan May, Paul Weller, Rory Gallagher, The Edge, Radiohead, The Animals, The Doors a mnozí další profesionální i amatérští hráči.