Jak vybrat kytarový efekt

TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY:
Nejoblíbenější a nejpoužívanější efekty na světě jsou krabičky typu Distortion. Tyto efekty zkreslují zvuk elektrické kytary, takže kytara zní tak, jak znáte z tvrdších rockových a metalových žánrů. Nezkreslená elektrická kytara bude totiž znít v podstatě podobně jako akustická kytara.V případě potřeby vám s výběrem pomohou naši odborníci na telefonním čísle 800 100 029 (po-pá 9-20h, so 10-17h) nebo na e-mailové adrese .

- 1 - Potenciometry pro nastavení efektu
- 2 - Konektor pro síťový adaptér
- 3 - Vstup pro kytaru
- 4 - Spínač efektu
- 5 - Výstup do zesilovače
Základní rozdělení kytarových efektů:

Efekty typu Overdrive simulují „přebuzení“ lampového zesilovače. Zvuk elektrický kytary je pak charakteristicky „nakřáplý“ a „špinavý“. Overdrive se začal v hudbě masivně prosazovat v 60. letech.

Distortion lze jednoduše popsat jak další úroveň zkreslení. Oproti Overdrivu je Distortion ještě agresivnější, má delší dozvuk a zcela typicky ho najdete ve všech metalových žánrech.

Ekvalizér jistě znáte z hifi přehrávačů a podobně. Slouží k zesílení nebo naopak zeslabení určitých frekvencí jako jsou basy, středy a výšky. Tyto efekty zesilují/zeslabují frekvenci v daném pásmu zhruba o +- 12 až 20 decibelů.

Efekty typu Phaser mění hlasitost vybraného pásma frekvencí, zároveň k původnímu signálu přidávají jeho fázově posunutou kopii. V praxi to vypadá jako kdyby Phaser dýchal.

Mezi nejstarší efekty patří Tremolo. Díky snadné technické realizaci byl často zabudováván do aparátů jako Vox či Fender. Slouží k pravidelně se opakujícímu zeslabování a opětovném zesílení signálu, jehož rychlost lze upravovat. Při citlivém nastavení docílíme pěkného, houpavého a jakoby tikavého efektu přičemž se nemění výsledný charakter či výška zvuku.

Od poloviny 70. let se začaly objevovat modulační efekty jako Chorus, digitální Echo a především Reverb. Jedná se o jeden z nejčastěji používaných efektů, který bývá i velmi často součástí původní výbavy kytarových aparátů už od výrobce. Dodává zvuku prostor od (podle nastavení parametrů) malé místnosti až po zdání ozvěny rovnající se velké hale.

Chorus se snaží napodobit unisono hru více nástrojů najednou tak, že rozděluje signál a následně k původnímu přimíchá zpět další (lehce upravený). Především při použití na čistou (nezkreslenou) kytaru dodává Chorus zvuku na objemu a bohatosti. Nejlépe se Chorus projeví při zapojení do sterea, ale i při mono zapojení je výsledek velmi dobrý.

V 50. letech se objevují jedny z prvních Delayů a v polovině 70. let představuje firma EHX slavný Delay Memory Man. V principu vytváří Delay ozvěnu, která se dle nastavení efektu vrací a opakuje. Opakovaný zvuk je přesnou kopií toho původního, který hrajete, přičemž s každým opakováním se snižuje hlasitost ozvěny.

Mezi kytaristy je efekt Wah-wah často přezdíván jako „kvákadlo“. Je totiž charakteristický kvákavým zvukem, který vzniká při šlapání na pedál efektu (ten bývá standardně jeho součástí).

Tento typ efektu je velmi oblíbený zejména mezi sólovými hráči na akustickou i elektrickou kytaru. Looper totiž umožňuje „zasmyčkovat“ vaši hru na kytaru a tu přehrávat, jak jen dlouho potřebujete. To znamená, že spustíte Looper, zahrajete nějaký kytarový podklad a Looper ho bude hrát dokola. Do této smyčky pak můžete hrát melodii, zpívat a podobně.