Jak vybrat modulární syntezátor


TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY

Pokud patříte mezi začátečníky s analogovými syntezátory a hledáte svůj první nástroj, doporučujeme vybrat mezi kompletními systémy. Takový modulár je pečlivě sestaven z kolekce modulů a funkcí pro vytváření zvuku a bude tak ideálním společníkem pro učení a zároveň nejkratší cestou k zajímavým výsledkům. Cenově dostupnou variantou jsou pak semimodulární nástroje od společnosti MOOG (MoogMother32) nebo DREADBOX (ErebusV3).

Historie: Modulární syntezátory jsou předchůdcem všech dnešních syntezátorů a poprvé byly k dispozici hudebníkům v roce 1963. Prvním výrobcem byl Bob Moog jehož nástroje excelovaly u klávesových legend jako Keith Emerson, nebo Vangelis. Moog modular byl vytvořen pro tradiční hudebníky se zájmem uspokojit jejich potřeby. Ve stejném roce ale přišel na trh i Don Buchla se svojí Buchla 100 series, která popírala zavedené principy a zosobňovala hledání nového zvuku a hudby budoucnosti. V dalších letech svoje modulární systémy představili i výrobci Serge, Roland, Paia nebo Arp Instruments. Trh s hudebními nástroji se dále vyvíjel směrem k co nejjednoduššímu ovládání a v druhé půlce osmdesátých let již drtivá většina elektronických nástrojů byla digitální. Modulární syntezátory byly povážovány za zastaralé a jejich vývoj se na nějakou dobu téměř zastavil. V roce 1995 ale osvícený německý inženýr Dieter Doepfer přišel s novým, kompaktnějším formátem, který pojmenoval EURORACK MODULAR a založil společnost DOEPFER. Na něj se postupem času nabalilo množství dalších výrobců, kteří produkují kompaktibilní moduly a díky tomu dnes hudebníci mají nevídanou možnost si postavit analogový syntezátor svých snů za nejnižší cenu v historii.

CO TO JE MODULÁR?

Jak název napovídá, „Modulární syntezátor“ se skládá z jednotlivých modulů. Díky tomu může mít téměř jakoukoliv formu a funkci. Může excelovat jako basový synth, automatický bubeník, experimentální nástroj nebo i efektový procesor. Výběr modulů a jejich následné zapojení pokaždé vyústí v unikátní zvuk, který je jen a jen váš. Všechny moduláry ale mají společných několik věcí se kterými je dobré se seznámit:

Case:

Nejdůležitějším faktorem při výběru caseu je formát. Doporučujeme pořídit vždy o něco větší case než se na začátku zdá že je potřeba, aby bylo místo pro případnou expanzi. Všechny case co máme v nabídce dodáváme už se zabudovaným napájením, které je vhodné pro jakoukoliv kombinaci modulů. Nemusíte se tedy bát že by vám něco nefungovalo. Dalším důležitým bodem, na který je potřeba se zaměřit je transport. Pokud využijete case pouze doma nebo ve studiu postačí case bez zavírání. Pokud se ale s modulárem chystáte na pódium, nebo plánujete cestovat, je dobré aby se case dobře přepravoval. Pro hudebníky na cestách nemůžeme nic než doporučit kompaktní a odolné casy od holandské značky MDLRCASE.

Pokud je vaším hlavním vyjadřovacím prostředkem klaviatura, určitě nepřehlédněte klávesové řešení od společnosti Waldorf (KB37).

Napájení:

Pro napájení eurorack modular systému existují dvě řešení:

1. Zdroj + busboard – Zdroj je pevně přichycen uvnitř skříně a napájí moduly pomocí napájecí lišty (busboard). Jedná se o spolehlivé řešení, které volí většina výrobců modulárních case.

2. Napájecí modul – Je uchycen v racku jako jakýkoliv jiný modul a všechny ostatní moduly se do něj zapojí pomocí takzvaného „flying busboardu“. K takovému modulu se připojí externí adaptér, takže je case celkově lehčí. Další výhodou je že můžeme snadno přemístit napájení z jednoho caseu do druhého. Napájecí modul je vhodný především pro menší systémy protože má většinou poměrně malý výkon.

Kabely:

Moduly v systému sdílí pouze napájení a nejsou nijak jinak propojené. Pro vytváření takzvané „signálové cesty“ se využívají patchkabely a originální signálová cesta je hlavní složkou osobitého zvuku. Formát patchkabelů pro eurorack modular je 3,5mm monojack a v naší nabídce naleznete pestrou škálu různých délek a barev.

Modulární slovníček:

• CV: Řídící napětí. Signál, kterým lze modulovat ostatní parametry.
• AUDIO: Zvukový signál. Lze ale použít i k modulaci.
• TRIGGER: Krátký rytmický signál ke spouštění obálek, bicích modulů nebo různých funkcí.
• GATE: Podobný jako trigger ale zohledňuje i délku tj. spustí>drží>vypne
• CLOCK: Udává tempo a používá se k synchronizaci.
• PITCH CV: Řídící napětí ve standardu 1V na oktávu umožňuje, aby vaše VCO hrálo správně tóny odpovídajících not.
• VCO: Napětím řízený oscilátor. Zdroj syrového zvuku v různých vlnových tvarech.
• VCF: Napětím řízený filtr. Umožňuje ořezávat nechtěné frekvence. Je jedním z hlavních elementů pro ovládání barvy zvuku.
• VCA: Napětím řízený zesilovač. Umožňuje ovládat hlasitost zvuku, nebo intenzitu průchozího CV.
• MIX: Umožňuje smíchat několik audio nebo CV signálů do jednoho výstupu.
• ENVELOPE: Spustitelná obálka vytvoří křivku modulace, kdykoliv.
• LFO: Nízkofrekvenční oscilátor. Vytváří modulační signál v různých vlnových tvarech.
• SEQUENCER: Umožňuje procházet mezi pevně definovanými hodnotami CV.
• MULTIPLE: Umožňuje rozmnožit jeden signál na několik kopií.
• MIDI2CV: Překládá midi noty na GATE signál a PITCH CV.

Hledané fráze

Kategorie

Značky

Čekejte prosím