Aby hudební nástroj správně hrál, musí být pečlivě naladěn. Naladit jakoukoliv kytaru nebo ukulele vůbec není složité. V první řadě potřebujete kytarovou ladičku.
Mezi ladičkami není žádný rozdíl, co se týče toho, pro jaký nástroj jsou určené. S kytarovými ladičkami naladíte akustickou i elektrickou kytaru, baskytaru i ukulele.
Klasické kytarové ladičky jsou vhodné pro akustické i elektrické kytary, baskytary i ukulele. Klasické ladičky bývají totiž vybavené mikrofonem, který snímá zvuk akustického nástroje a analyzuje ho. Zároveň na nich většinou najdeme i jackový vstup, který slouží pro připojení elektrické kytary nebo baskytary kabelem. Veškeré klasické ladičky jsou vybavené přehledným displayem, který ukazuje naladění struny.
Velká výhoda klipových ladiček spočívá v tom, že jsou velmi kompaktní. Připnou se k hlavě nástroje, kde je můžete nechat klidně po celou dobu hraní. Při použití nemusíte elektrickou kytaru nebo baskytaru vypojovat, protože klipová ladička snímá vibrace nástroje, takže do ní nezapojujete kabel. Klipové ladičky jsou extrémně praktické a naprosto všestranné.
Tento typ kytarových ladiček je určený zejména pro a elektrické kytary a baskytary. Svou velikostí běžně odpovídají kytarovému efektu a hráč ji má umístněnou právě mezi nimi. Během koncertu tak nemusí nic odpojovat, jen sešlápne spínač ladičky, čímž ji aktivuje, naladí se a může hrát dál. Pedálové ladičky jsou většinou vybavené podsvíceným nebo ledkovým displayem, aby byl stav ladění dobře vidět i po tmě v klubu, nebo naopak na přímém slunci během festivalu.
Naladit kytaru je zcela snadné a zvládne to i začátečník. Je úplně jedno, jaký typ ladičky se rozhodnete používat, protože princip je vždy stejný:
1 - Zapněte ladičku. Klipovou připevněte na hlavu kytary, klasickou si položte blízko ke kytaře, v případě elektrické kytary zapojte kytaru do ladičky nástrojovým kabelem. Nezapomeňte u elektrické kytary otočit potenciometrem hlasitosti doprava, aby z kytary vycházel signál.
2 - Brnkněte na horní nejtlustší strunu E. Pokud je ručička ladičky v levé polovině displaye, je potřeba strunu více „natáhnout“, aby se zvýšil její tah a tím i tón. Ladící kličkou pootočte tak, aby se struna dále namotávala. Pokud je při ladění ručička naopak v pravé části displaye, je potřeba strunu povolit, aby se snížil tón. Struna je naladěná v momentě, kdy ručička ukazuje přímo nahoru, tzn., že není vychýlená na žádnou stranu.
3 - Pokud máte novou kytaru nebo nové struny, je potřeba ladění provést opakovaně. Chvíli totiž trvá, než si struny správně sednou. Tomu pomůžete tím, že při ladění struny jednu podruhé vytaháte.
4 - Standardní ladění kytary od nejtlustší struny po nejtenčí je E, A, D, g, h, e. V případě 4strunné basové kytary jsou to tóny E, A, D, G a v případě ukulele pak G, C, E, A. Zejména v případě kytary ale existuje spousta alternativních ladění jako tzv. drop, open a další. Ty ale používají spíše pokročilí kytaristé, protože to vyžaduje jejich specifický styl, herní technika a podobně.