FAQ - kabely
Co je to PA systém a jaké v něm rozlišujeme signály?
PA systém je soubor veškerého vybavení sloužícího k ozvučení veřejných prostor jako jsou třeba taneční sály nebo bary. PA systém se skládá z mikrofonů, zesilovačů, reproduktorů a přidruženého vybavení, které umožňuje zesílit zvuk na požadovanou hlasitost. PA systémem procházejí tyto signály:
Nástrojový signál
- slabý signál vycházející ze snímače např. elektrické kytary nebo baskytary. Je pak nutné ho zesílit na linkovou úroveň pomocí zesilovače, nebo komba.
Mikrofonní signál
- slabý signál vycházející mikrofonu, který je pak nutné zesílit na linkovou úroveň signálu s využitím mikrofonního předzesilovače (ten bývá součástí mixpultu).
Linkový signál
- standartní síla signálu, na kterou převádíme signál všech audio zařízení v aparatuře.
Reproduktorový signál
- signál, který vede mezi zesilovačem a reproduktorem. Signál je velmi silný a vyžaduje vedení tlustšími vodiči.
Co je to insertní kabel?
Insertní nebo také insertový kabel česky znamená „vkládací kabel“. Takový kabel nám slouží třeba pro vložení - připojení efektu přímo na mixpult. Insertní kabel má tvar písmene Y, přičemž rozdvojený konec je zapojen do vstupu a výstupu na krabičce a konektor na druhém konci se připojí do speciálního vstupu na pultu. Takový kabel nám ušetří zdířky na mixpultu a zpřehlední kabelové klubko. Kabel ve tvaru Y nám také může sloužit pro rozdělení stereo signálu do dvou separátních linek s vlastním konektorem – na jednoduchý konec přivedeme stereo signál a na rozdvojeném konci máme levou a pravou stranu zvlášť.
Jaký je rozdíl mezi mono a stereo signálem?
Pojmy jako mono a stereo se týkají prostorovosti reprodukovaného zvuku. Mono zvuk zní jako by přicházel pouze z jednoho místa v prostoru. Pro vedení takového signálu nám stačí pouze jedna linka zakončená třeba konektorem Jack TS.
Při poslechu stereo zvuku uchem rozlišíme, že zvuk přichází buď zprava nebo zleva. Abychom mohli takový signál vést potřebujeme už dvoulinku, přičemž v jedné lince máme signál pro pravé ucho a v druhé pro to levé. Takový kabel bude zakončený také příslušnými konektory jako je třeba jack TRS nebo může být na jednom konci rozdvojený a vést zvlášť pravou a levou stranu do příslušného reproduktoru.
Ještě větší posluchačský zážitek nám poskytují systémy pracující s více směry a rozdělováním různých frekvenčních pásem. Takovými systémy jsou třeba Dolby Digital nebo Dolby Atmos. Takové systémy se označují číselně třeba 4.0, nebo 7.1. Číslo nám říká, kolik klasických reproduktorů a kolik subwooferů pro plnohodnotné přehrání zvuku sestava potřebuje.
Co je to stínění?
Stínění je část kabelu, která chrání signál před vnějším rušením. Pokud je signál slabý, je k tomuto rušení náchylnější a při poslechu se rušení projeví nepříjemným brumem. Ke stínění neboli sheeldingu nám slouží vodič, který obklopuje po celé délce izolované jádro kabelu – vnitřní vodič/e vedoucí signál. Stínící vodič může mít podobu nejčastěji měděné spirály, tkaniny či dokonce i folie, která zachytí vnější rušení a odvede ho pryč.
Jak závisí kvalita signálu na délce kabelu?
Kvalita signálu je ovlivněná délkou kabelu zejména u nesymetrických kabelů, kde nás před rušením chrání pouze stínění. Stínění totiž nikdy nechrání stoprocentně a čím je kabel delší, tím více ruchů signál po cestě potká. Na druhý konec dlouhého kabelu už signál dorazí slabý a zkreslený. Poznáme to třeba u kytary připojené ke kombu dlouhým kabelem. Pokud potřebujeme dlouhý kabel, musíme vsadit na kvalitní stínění. Řešením může být ale také převedení signálu na symetrický (mikrofonní) signál. U kytary toho docílíme třeba pomocí DIboxu.
Jaký je rozdíl mezi symetrickým a nesymetrickým kabelem?
Nesymetrický kabel si představme jako jeden vodič uprostřed kabelu ochráněný kolem dokola stíněním v podobě vodivé spirálky, tkaniny nebo folie. Nesymetrické vedení má využití především u nástrojových a propojovacích kabelů spíše kratších délek, jelikož s délkou kabelu efektivita stínění klesá.
Symetrický kabel se skládá ze dvou stejných izolovaných vodičů. Signál je vysílán oběma vodiči, ale vzájemně jsou signály v opačné fázi (hot a cold). Můžeme si je představit jako dvě zrcadlově převrácené vlny. Vnější rušení ale působí na oba sousední vodiče stejně – ve stejné fázi. Kouzlo je v tom, že na konci kabelu jeden ze signálů fázově převrátíme. Zatímco dva signály z mikrofonu se složí v jeden dvakrát silnější, brum se dostane do opačných fází a po složení signálu se úplně vyruší. Tento trik nalezne využití především v mikrofonních kabelech, protože mikrofonní signál je velmi slabý a při použití nesymetrického kabelu by byl brum po zesílení velmi výrazný. Takto se ale brum úplně eliminuje a výsledkem je čistý a navíc silnější signál.
Jaký je rozdíl mezi 2-pólovým a 4-pólovým reproduktorovým kabelem?
Reproduktorový kabel bývá často zakončen konektorem SpeakON, který má několik variant – 2-pólový, 4-pólový a 8-pólový. Dvoupólový je připojen na jednu symetrickou dvoulinku a je schopen přenášet jednopásmový signál, kde jdou frekvenční výšky, středy i hloubky do jednoho reproduktoru. Čtyřpolový konektor je napojen na dvě symetrické dvoulinky, které nám umožní vést signál ve dvou frekvenčních pásmech (tvz. bi-amping). Vyšší frekvence jdou do jednoho reproduktoru a nižší frekvence do jiného zvaného subwoofer. Nebude překvapením, že osmipólový (fyzicky větší a s prvními dvěma nekompatibilní) konektor umožňuje tri-amping, tedy vedení signálu ve třech pásmech, kdy výškové, středové a hloubkové pásmo povede každé do svého specializovaného reproduktoru.
Můžu zaměnit nástrojový a reproduktorový kabel při propojování aparátu? (konektory TS a TRS 6.3 mm jack)
Konektory TRS a TS jsou v podstatě kompatibilní, takže z tohoto pohledu se nám určitě povede záměnu provést bez použití násilí. Bohužel nás ale nemile překvapí výsledek, jelikož problém záměny netkví v konektorech, ale ve vodičích. Nástrojový kabel s konektorem typu TS má totiž vodiče uzpůsobené pouze k vedení slabých proudů třeba z kytary do zesilovače. V případě, že takovýto nástrojový kabel použijeme pro propojení zesilovače a reproboxu, poteče nám kabelem příliš silný proud, který ho může přepálit. Naopak v reproduktorovém kabelu zakončeném TRS konektorem najdeme vodiče s velkým průřezem, které nám při propojení kytary a komba neudělají dobrou službu. V tlustých, hůře odstíněných vodičích se slabý signál skoro ztratí a výsledkem je jen nepříjemný brum.
Můžu použít XLR kabel (mikrofonní) jako DMX kabel (k osvětlovací technice)?
Pro ovládání světel se používají kabely DMX (Digital Multiplex). Kabely se podobají mikrofonním, obvykle mají také dva vodiče a stínění a zapojují se přes konektory XLR. V nouzi lze mikrofonní a trojžílové DMX kabely zaměňovat, zejména při přenosu signálu na kratší vzdálenosti, je však třeba si uvědomit, že některé DMX propojky a kabely nemají klasický zacvakávací zobáček, ale jen gumovou manžetu, která slouží jako ochrana proti vodě.
Co je to cannon?
Cannon je slangové pojmenování XLR konektoru, který nejčastěji najdeme na mikrofonních kabelech.
Co je Combi vstup?
Zde se nejedná o verzi auta s větším prostorem v kufru, ale o konektor který umožňuje zapojení jak konektoru XLR, tak konektoru Jack 6.3 mm.