Ačkoli hra na banjo vyžaduje zejména v pokročilejších fázích určitý stupeň zručnosti, pro počáteční krůčky naopak stačí velmi málo a první písničky se dají naučit už během pár minut. Je to hlavně proto, že podobně jako u ukulele se i na banju dá zahrát regulérní a absolutně libozvučný akord, aniž byste přimáčkli na hmatníku jakékoli struny. V případě banja je to akord G. A to je super, že?
Podobně jako u kytary nebo ukulele, tak i banjové party se dají velmi jednoduše zapsat do tabulatury a pak lze dle nich ještě jednodušeji hrát! Banjistická komunita je navíc velká a ochotná, takže potřebnou tabulaturu si během pár minut najdete na netu úplně bez problémů.
Máme výbornou zprávu pro všechny jedince, kteří trpí nedostatkem pozornosti od ostatních nebo se cítí tak nějak neviditelně. Banjo má totiž zcela nezaměnitelný a velmi průrazný zvuk. Otočí se za vámi všechny hlavy lidské i zvířecí (viz video níže), hned. S banjem vždycky způsobíte poprask, ať přijdete kamkoli. Také se dobře prosadíte v kapele a banjo "přeřve" i ty nejdivočejší vokály.
Nebude to boží, až si naučíte všechny ty šlágry typu Jožin z Bažin, Prachoské skály nebo Zkratky od Ivana Mládka, které patří ke klenotům české hudby a které jsou na zvuku banja postaveny? Banjo tomu dodá přesně ty grády, co jsou třeba.
Můžete být vždycky originální a vždycky překvapit, protože banjo – navzdory zarytému mýtu, že je dobré “leda tak na country” – dokáže skvěle okořenit i další žánry. Na YouTube najdete nepřeberné množství metalových coverů s banjem a budete se pěkně divit, jak famózně to zní!
Na banjo se nejčastěji hraje prstýnky a to je hodně cool. Protože pak trochu vypadáte jako taková soft verze Wolverina :).
Můžete chodit do lesa a lákat na banjo lišky! Jako třeba tady pán.