V sobotu máme otevřeno!
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat reproboxy a zesilovače

Dobře vyřešené ozvučení je důležité u každé hudební produkce. Nejde jen o koncerty v klubech a na festivalech. Důležité je i správné ozvučení kapelních zkušeben, divadel, prezentačních místností nebo školních aul.

Tip pro začátečníky

Základem všech dobrých ozvučovacích systémů jsou dostatečně výkonné reproboxy (neboli reprobedny), zesilovač a případný mixpult a mikrofony. Pokud hledáte jednoduché řešení k ozvučení vašich akcí, doporučujeme vám pořídit si kompletní set ozvučovací sestavy. Získáte tak v jedné soupravě zesilovač, reproboxy, mixážní pult, stojany a kabely. Budete tak kompletně vybaveni na jakoukoliv událost. Do mixážního pultu pak můžete zapojit a následně ozvučit cokoliv – mikrofon, hudební nástroje, hudební přehrávač, počítač a podobně.

Dělení reproboxů
PA reproboxy

Určené pro ozvučení

Odposlechy (monitory)

Určené pro jako odposlech pro vystupujícího (aby slyšel sebe sama)

Mobilní s baterií

Určené pro ozvučení kdykoliv a kdekoliv

Subwoofery

Určené pro reprodukci basových frekvencí

Dělení na aktivní a pasivní reproboxy

Další způsob členění reproboxů spočívá v rozdělení na aktivní a pasivní. Aktivní reproboxy se od pasivních liší v tom, že v sobě mají zabudovaný vlastní zesilovač, takže je pouze zapojíte do zásuvky a budou fungovat. Pasivní reproboxy vlastní zesilovač nemají a musejí být napojené na externí zesilovač.

Při výběru aktivního reproboxu sledujte několik parametrů: důležitý je výkon a hodnota SPL (udávaná v decibelech). Čím vyšší jsou tyto hodnoty, tím větší akustický tlak reprobox snese a tím pádem s ním budete schopní ozvučit větší prostory. Při výběru aktivního reproboxu se také podívejte na vstupy (konektory), kterými je vybaven. Pro zapojení mikrofonů se používají tzv. XLR vstupy, hudební nástroje nebo mixážní pulty se zase připojují pomocí 1/4 TRS jackových konektorů. Pro připojení externího přehrávače nejčastěji použijete RCA konektory, kterým se říká cinche.

Pasivní reproboxy nelze zkombinovat s jakýmkoliv zesilovačem. Přístroje si musí svými parametry vyhovovat (zejména jde o výkon a impedanci). Výkon je uváděn ve wattech, impedance v ohmech.

Oba způsoby řešení mají své výhody. Pro začínající kapely a pro ty, kteří chtějí mít ozvučení jednoduché a rychlé, doporučujeme aktivní reproboxy (kvůli praktičnosti tohoto řešení).

Pokud ale je vaším cílem sestavení nějaké složitější reprosoustavy s větším množstvím reproboxů, tak je na zvážení, zda spíš nedat přednost pasivním reproboxům zapojeným do kvalitního koncového zesilovače.

Mobilní reproboxy s baterií

Pokud chcete být maximálně nezávislí a vyhledáváte zařízení, které s sebou můžete vzít kamkoliv, pořiďte si mobilní ozvučovací systém s baterií. Ke spoustě z těchto zařízení dostanete i mikrofon. Krom mikrofonního vstupu bývají tato zařízení vybavená i linkovými vstupy pro připojení hudebního nástroje (kytara, klávesy) nebo přehrávače hudby/telefonu/počítače. Ozvučovací systémy na baterie jsou oblíbené nejen mezi pouličními umělci, ale hodí se vždy, když chcete být slyšet, ať už budete kdekoliv.

Ovládání a vstupy reproboxu

Reprobox

1 - Nastavení reproboxu
2 - Úroveň zesílení vstupů
3 - Vstupy pro mikrofon / linkové vstupy
4 - RCA (cinchový) vstupy
5 - Vstup pro zdrojový kabel

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky