Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat studiové monitory

Pro prořízení kvalitní nahrávky a povedeného výsledného mixu jsou kromě dobrých mikrofonů a záznamových zařízení nezbytné dobré bedny, kterým se říká studiové monitory, protože se používají při monitorování pořizované nahrávky. Uplatní se však i při jejím následném zpracování, kdy se míchá a finalizuje.

Tip pro začátečníky

Pro první práci s nahráváním a editací hudby vám dobře poslouží monitory o výkonu 20 – 40 W prodávané v páru, kdy je jeden aktivní (je v něm zabudovaný zesilovač) a jeden pasivní (je připojený k aktivnímu). Pokud ale vyhledáváte profesionální řešení, pak si pořiďte dva shodné aktivní monitory. Pozor, monitory se standardně prodávají po jednom. Pokud tedy na našem e-shopu u dané položky uvidíte na obrázku pouze jeden monitor, bude v balení opravdu jeden.

Základní informace

Studiové monitory jsou naprostý standard ve všech domácích i profesionálních studiích. Jedině dobré monitory vám umožní slyšet každý detail vaší nahrávky. Pro práci s hudbou se rozhodně nehodí hi-fi bedny, které mají tendenci upřednostňovat některá zvuková pásma (zejména výšky a basy) a zatraktivňovat tak poslech. Studiové monitory jsou naopak navržené tak, aby poskytovaly „rovný“, neutrální a vyvážený zvuk napříč celým spektrem.

Během nahrávání a při editaci hudby se používají takzvané nearfield monitory, které jsou už podle názvu určené pro blízký (kritický) poslech. Staví se na stůl (většinou vedle obrazovky počítače) na kterém se zvuk zpracovává. V dnešní době není nutné hledat vhodný zesilovač, protože naprostá většina monitorů je aktivních – mají v sobě vestavěný zesilovač. Studiové monitory se tak zapojují rovnou do zvukové karty.

Ovládání studiového monitoru

Studiové monitory

1 - Woofer pro reprodukci basových a středových frekvencí
2 - Tweeter pro reprodukci vysokých frekvencí
3 - Ovladač pro úpravu vysokých frekvencí
4 - Ovladač pro úpravu basových frekvencí
5 - Vstup pro kabel za zvukové karty
6 - Napájení vnitřního zasilovačea

Příslušenství ke studiovým monitorům

K monitorům je také potřeba koupit patřičné kabely, jimiž se do nich posílá zvuk. Dnes se většinou používají symetrické kabely s konektory XLR-samec (do monitoru) a s 1/4 "stereo" Jackem na druhé straně (do zvukové karty). Pokud budeme monitor stavět na stůl, je dobré si pod ně koupit akustický molitan, aby stolní deska nezačala rezonovat. Lepší ale je – s výjimkou těch nejmenších monitorů – si opatřit vhodný stojan.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky