Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat elektrickou kytaru

Elektrická kytara je ikonický hudební nástroj, který definoval spoustu hudebních žánrů, zejména pak rockovou hudbu. Za dobu své zhruba sedmdesátileté historie se elektrické kytary vyvinuly do spousty druhů. Abychom vám výběr nástroje usnadnili, máme tu pro vás rádce „Jak vybrat elektrickou kytaru“.

Tip pro začátečníky

Masovou oblibu si elektrická kytara získala v 50. letech, kdy firma Fender přišla s kytarou Stratocaster. Tento nástroj se v téměř nezměněné podobě vyrábí dodnes a mohli bychom ho považovat za jakýsi základ a esenci elektrické kytary.

Dnes rozlišujeme tři hlavní typy elektrických kytar a spoustu od nich odvozených: Stratocaster a Telecaster, za nimiž původně stojí výrobce Fender a typ Les Paul neboli Single Cut, který na svět původně přivedla firma Gibson.

Je obtížné jednoznačně říct, který typ kytary se přesně hodí na jakou hudbu. Ačkoli to může znít překvapivě, tak se kloníme k názoru, že základním kritériem pro výběr nástroje může úplně v pohodě být to, že se vám prostě líbí. Elektrická kytara, která se vám bude líbit a budete se s ní cítit dobře, vás jistě potěší nejvíce a bude vás bavit se na ni učit.

Základní typy elektrických kytar
Stratocaster

S kytarou Stratocaster přišel původně výrobce Fender. ST modely jsou ale natolik zásadní, že je najdeme i v portfoliu dalších výrobců. Tyto nástroje patří mezi asi nejuniverzálnější typ a hodí se snad do všech hudebních žánrů. S touto kytarou rozhodně neudělá chybu žádný začátečník. Stratocastery byste například našli v rukou kytaristů jako Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo David Gilmour (Pink Floyd).

Single Cut

Kytary typu Single Cut jsou charakteristické jedním výřezem na spodní straně a zakulacenou horní částí. Jejich charakteristicky kulatý a silný výstupní signál díky dvojitým (humbucker) snímačům se velmi dobře hodí do tvrdších rockových žánrů, metalu, ale i stylů jako reggae nebo blues. Na kytary Single Cut nedají dopustit velikáni jako například Slash (Guns N‘ Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin), Zakk Wylde.

Telecaster

Kytary Telecaster patří mezi další ikonický typ kytar pocházejících z dílen Fender. Stejně jako Stratocastery, staly se i T modely světově oblíbené a dnes je najdete i u dalších výrobců. Jejich elegantní tvar s jedním výřezem a konfigurace je předurčuje spíše pro čistý zvuk až mírně zkreslený zvuk. Typicky se tyto kytary objevují v žánrech jako country a pop, ale v dnešní době existují i telecastery určené pro tvrdší hudbu.

Super Strat

Takzvané Super Strat modely vycházejí konstrukcí a tvarem těla z modelů Fender Stratocaster. Jsou charakteristické užším tělem i krkem, hlubokými výřezy s ostrými rohy a v drtivé většině jsou tyto nástroje osazené minimálně jedním dvojcívkovým snímačem (tzv. humbuckerem). Tyto charakteristické prvky předurčují kytary typu Super Strat k použití zejména v tvrdších rockových a metalových žánrech.

Double Cut

Kytary typu Double Cut jsou neodmyslitelně spjaté s výrobcem Gibson, ale stejně jako u ostatních typů je dnes uvidíme i u jiných výrobců. Tyto nástroje jsou typické svým stranově souměrným tělem se dvěma výřezy. Typicky uvidíte s Double Cut kytarou třeba kytaristu AC/DC Anguse Younga.

Semiakustické (lubové a pololubové)

Oproti všem ostatním elektrickým kytarám jsou ty semiakustické charakteristické dutým tělem. Díky akustickému prostoru uvnitř těla nástroje semiakustické kytary typické teplým a kulatým zvukem. Nejčastěji potkáte tento typ nástroje v jazzové a bluesové hudbě.

Vícestrunné a barytonové

7strunné a 8strunné kytary se prosazují zejména v moderních metalových žánrech. Díky sedmé nebo dokonce osmé basové struně umožnují tyto nástroje hrát hlouběji než standardní kytary. Jsou tak určené pro hraní hlubokých kytarových riffů, které proslavily nu-metalové kapely jako Korn, nebo „djentové“ kapely typu Meshuggah.

Barytonové kytary bývají šestistrunné, ale díky prodloužené menzuře (vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou) je lze naladit mnohem níže než standardní kytaru.

Hard a Heavy

Kytary ze sekce Hard a Heavy jsou určené pro milovníky rockových a metalových žánrů. Najdete zde elektrické kytary typu Flying V, Explorer a další, které se běžně objevují v těch nejostřejších hudebních žánrech.

Kytarové komplety

Komplet elektrické kytary, komba a příslušenství je určený pro začátečníky, kteří chtějí mít vše pohromadě. V kytarovém kompletu standardně najdete elektrickou kytaru, kombo, veškeré propojovací kabely, trsátka, případně kytarový popruh a obal. Máte k dispozici vše, co potřebujete pro start vaší hudební kariéry.

Složení kytary

Složení kytary

1 - Úchyt na popruh
2 - Kobylka
3 - Snímače
4 - Úchyt na popruh
5 - Hmatník
6 - Napínací šroub
7 - Ladící mechanika
8 - Krk
9 - Vibrační páka
10 - Přepínač snímačů
11 - Hlasitost a tónová clona
12 - Výstup pro kabel

Dělení dle snímačů

Základem elektrické kytary je snímač. Ten se skládá z magnetu, okolo kterého je omotaná cívka. Vzniklé elektromagnetické pole pak snímá vibraci strun, z čehož vzniká elektrický signál, který se pomocí kabelu přenáší do zesilovače.

Snímače se standardně dělí na jednoduché (tzv. singly) a dvojité (tzv. humbuckery). Typ snímače zpravidla lze rozeznat na první pohled – single snímač je zjednodušeně řečeno užší než humbucker. Pokud není snímač pod krytkou, uvidíte u singlu jednu řadu magnetů, zatímco humbucker má řady dvě.

Single snímače
Single snímače

Z historického pohledu jsou starší single snímače. Všeobecně lze říci, že produkují jasnější, cinkavější zvuk s větším poměrem vyšších frekvencí. Kvůli fyzikálním zákonitostem jsou charakteristické tím, že produkují šum. Typicky se „singly“ používají v popu, country nebo rock’n’rollu, ale nelze to tvrdit s definitivní platností.

Humbucker snímače
Humbucker snímače

Humbucker snímače jsou vývojově mladší. Jejich zvuk je spíše středovější, kulatější a všeobecně produkují silnější signál. Díky těmto charakteristikám se spíše prosazují v jazzu, bluesu a tvrdších žánrech jako je hard rock, metal a podobně. Humbucker snímače také lépe snášejí silnější zkreslení. Zároveň se u nich nesetkáte se šumem, který je typický pro singly.

Kobylka

Kobylka (bridge) je ta část nástroje, která je připevněná na těle kytary. Její základní funkce jsou dvě – držet upnuté struny a přenášet vibrace strun na tělo kytary. Kobylky elektrických kytar dělíme na tři typy:

Pevná kobylka
Pevná

Jak název napovídá, tato kobylka je pevně připevněná k tělu a nijak se nehýbe. Tento typ kobylky zaručuje nejstabilnější ladění a klade nejmenší nároky na její seřízení. Tím pádem jsou kytary s pevnou kobylkou ideální pro začátečníky.

Jednozvratné tremolo
Jednozvratné tremolo

Jde o kobylku, kterou lze pomocí páky mírně pohybovat do středu kytary. Při hraní tak umožňuje pákou snižovat výšku tónu, což slouží pro různé kytarové techniky při hraní sól a tak podobně.

Dvojzvratné tremolo
Dvojzvratné tremolo

Tento typ kobylky umožňuje pomocí páky kobylkou hýbat na obě strany. Tím pádem lze struny povolovat, nebo natahovat. Tento pohyb snižuje nebo zvyšuje výšku tónu, což se opět uplatňuje při hraní různých technik. Dvojzvratné tremolo je zároveň nejnáročnější na správné naladění nástroje. Aby kytara s dvojzvratným tremolem správně ladila (například po výměně strun), měl by nástroj seřídit zkušený kytarista nebo přímo profesionální kytarář.

Aparatury pro elektrickou kytaru

Aby elektrická kytara hrála, musí být zapojená do takzvaného kytarového aparátu. Tuto aparaturu může tvořit buď kytarové kombo (zesilovač a reproduktor v jednom zařízení) nebo set kytarového zesilovače a reproboxu.

Příslušenství pro elektrickou kytaru

Elektrická kytara se neobejde bez základního příslušenství. V první řadě potřebujete nástrojový kabel, kterým připojíte kytaru do komba nebo zesilovače. K naladění nástroje pak budete potřebovat kytarovou ladičku (dobře poslouží jakákoli klipová). Hodit se vám budou také trsátka, popruh a kytarový stojan. Pokud s kytarou hodláte cestovat, doporučujeme koupit měkký obal (pohodlnější) nebo pevný kufr (bezpečnější).

Mohlo by se hodit

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky