Když se řekne housle, tak Vám patrně hned vyskočí v mysli Mozart s Vivaldim a nebo vesnická tancovačka v krojích. Klasikou a folklórem to ovšem zdaleka nekončí. V průběhu let pronikl nejznámější smyčcový nástroj takřka do všech hudebních stylů a každé skladbě umí dodat punc velkoleposti a elegance.
Možná jste někdy slyšeli známou povídačku, že naučit se hrát na housle je těžké. Nebudeme zapírat: výzva to je, ovšem o to sladší je pak požitek ze hry.
Housle se dělí na dva druhy, a to akustické a elektrické. Které z nich si vyberete záleží na tom, zda preferujete klasický zvuk či toužíte po experimentování. V obou sekcích máme široký výběr houslí za dostupné ceny a také mistrovské nástroje v cenově vyšší kategorii.
Housle v klasickém dřevěném zpracování jsou ty nejrozšířenější a mají už po staletí stejnou podobu. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými modely spočívají ve velikosti a také ve výběru materiálu, od kterého se pak odvíjí vzhled nástroje a kvalita jednotlivých komponentů. V neposlední řadě závisí na kvalitě a stáří dřeva výsledný zvuk. Začínajícím muzikantům doporučujeme si pořídit právě akustické housle. Na nich se nejlépe naučí všem potřebným hmatům a technikám.
Elektrické housle častěji vyhledávají pokročilejší hráči, kteří již disponují určitými hráčskými schopnostmi a návyky. Není to ale pravidlem a hru na ně si může užít každý. Aby tyto housle mohly hrát, je nutné je zapojit do zesilovače. Ten umožňuje dosáhnout hlasitějšího zvuku a také pestré palety efektů. Po zapojení sluchátek do zesilovače s nimi navíc lze i o něco tišeji cvičit. Oproti klasické variantě houslí se u nich setkáváme s celou plejádou designů, a tak často vypadají velmi extravagantně.
U houslí je velmi důležité zohledňovat jejich velikost. Se správně velkými houslemi se vám bude hrát nejen dobře, ale také bezbolestně, protože nebudete zbytečně trápit krk a páteř. Standardní velikost pro dospělé je 4/4, pakliže sháníte dětské housle, zaměřte svou pozornost na velikosti ¼, ½ nebo ¾.
V případě, že si nejste jisti, jakou velikost vybrat, můžete to snadno zjistit jednoduchou metodou: housle umístěte na rameno tak, jako byste na ně chtěli hrát. Natáhněte paži. Pokud se vám podaří obejmout dlaní celého šneka (hlavičku s ladícími kolíky), pak je velikost nástroje správná.
Bez této dřevěné hůlky s nataženými koňskými žíněmi se neobejdete. Pokud tedy nechcete hrát s nějakou jinou kouzelnou hůlkou. K výrobě smyčců se používají buď tradiční materiály jako je brazilové dřevo nebo exkluzivnější fernambuk. Nově se mezi výrobními materiály objevuje karbon.
Je destilovaná pryskyřice, která se nanáší na žíně smyčce a zvyšuje tření, což napomáhá dosáhnout lepšího tónu.
Chrání nástroj proti poškození a pomáhá uchovat jeho funkčnost. Pokud tedy víte, že nějakou chvíli nebudete hrát, umístěte nástroj do pouzdra. Můžete si vybírat z desítek druhů pouzder, kdyby se vám to základní zdálo příliš přízemní.
Co součástí balení obvykle naopak není a je možno dokoupit, je pavouk (ramenní opěrka s nastavitelnou výškou), (lze použít jakoukoli), stojan pro housle a stojan na noty. U elektrických houslí nezapomeňte na zesilovač (postačí i kytarové kombo) s nástrojový kabel. Struny mají na výsledný zvuk podstatný vliv a vyplatí se zkoušet různé značky a tloušťky. Můžete vybírat z tradičních značek jako Pirastro, Thomastik, D’Addario; pro začátečníky lze doporučit struny Alice
U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.