Vše o nákupu

Jak vybrat housle

Když se řekne housle, tak Vám patrně hned vyskočí v mysli Mozart s Vivaldim a nebo vesnická tancovačka v krojích. Klasikou a folklórem to ovšem zdaleka nekončí. V průběhu let pronikl nejznámější smyčcový nástroj takřka do všech hudebních stylů a každé skladbě umí dodat punc velkoleposti a elegance.

Možná jste někdy slyšeli známou povídačku, že naučit se hrát na housle je těžké. Nebudeme zapírat: výzva to je, ovšem o to sladší je pak požitek ze hry.

Základní typy houslí

Housle se dělí na dva druhy, a to akustické a elektrické. Které z nich si vyberete záleží na tom, zda preferujete klasický zvuk či toužíte po experimentování. V obou sekcích máme široký výběr houslí za dostupné ceny a také mistrovské nástroje v cenově vyšší kategorii.

Akustické housle

Housle v klasickém dřevěném zpracování jsou ty nejrozšířenější a mají už po staletí stejnou podobu. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými modely spočívají ve velikosti a také ve výběru materiálu, od kterého se pak odvíjí vzhled nástroje a kvalita jednotlivých komponentů. V neposlední řadě závisí na kvalitě a stáří dřeva výsledný zvuk. Začínajícím muzikantům doporučujeme si pořídit právě akustické housle. Na nich se nejlépe naučí všem potřebným hmatům a technikám.

Elektrické housle

Elektrické housle častěji vyhledávají pokročilejší hráči, kteří již disponují určitými hráčskými schopnostmi a návyky. Není to ale pravidlem a hru na ně si může užít každý. Aby tyto housle mohly hrát, je nutné je zapojit do zesilovače. Ten umožňuje dosáhnout hlasitějšího zvuku a také pestré palety efektů. Po zapojení sluchátek do zesilovače s nimi navíc lze i o něco tišeji cvičit. Oproti klasické variantě houslí se u nich setkáváme s celou plejádou designů, a tak často vypadají velmi extravagantně.

Velikost houslí

U houslí je velmi důležité zohledňovat jejich velikost. Se správně velkými houslemi se vám bude hrát nejen dobře, ale také bezbolestně, protože nebudete zbytečně trápit krk a páteř. Standardní velikost pro dospělé je 4/4, pakliže sháníte dětské housle, zaměřte svou pozornost na velikosti ¼, ½ nebo ¾.

V případě, že si nejste jisti, jakou velikost vybrat, můžete to snadno zjistit jednoduchou metodou: housle umístěte na rameno tak, jako byste na ně chtěli hrát. Natáhněte paži. Pokud se vám podaří obejmout dlaní celého šneka (hlavičku s ladícími kolíky), pak je velikost nástroje správná.

Velikosti houslí


Co k hraní budete potřebovat
Smyčec

Bez této dřevěné hůlky s nataženými koňskými žíněmi se neobejdete. Pokud tedy nechcete hrát s nějakou jinou kouzelnou hůlkou. K výrobě smyčců se používají buď tradiční materiály jako je brazilové dřevo nebo exkluzivnější fernambuk. Nově se mezi výrobními materiály objevuje karbon.

Kalafuna

Je destilovaná pryskyřice, která se nanáší na žíně smyčce a zvyšuje tření, což napomáhá dosáhnout lepšího tónu.

Pouzdro

Chrání nástroj proti poškození a pomáhá uchovat jeho funkčnost. Pokud tedy víte, že nějakou chvíli nebudete hrát, umístěte nástroj do pouzdra. Můžete si vybírat z desítek druhů pouzder, kdyby se vám to základní zdálo příliš přízemní.

Příslušenství pro housle

Co součástí balení obvykle naopak není a je možno dokoupit, je pavouk (ramenní opěrka s nastavitelnou výškou), (lze použít jakoukoli), stojan pro housle a stojan na noty. U elektrických houslí nezapomeňte na zesilovač (postačí i kytarové kombo) s nástrojový kabel. Struny mají na výsledný zvuk podstatný vliv a vyplatí se zkoušet různé značky a tloušťky. Můžete vybírat z tradičních značek jako Pirastro, Thomastik, D’Addario; pro začátečníky lze doporučit struny Alice

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru