V sobotu máme otevřeno!
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat foukací harmoniku

Foukací harmoniky jsou nejčastěji spojovány s country hudbou, folkem a blues. Je to velmi praktický hudební nástroj - není drahý, nevyžaduje žádnou náročnou péči, vejde se i do kapsy u bundy a není složité se naučit na něj hrát (s trochou talentu to zvládne i samouk).

Tip pro začátečníky

Univerzální harmoniky, které se hodí do všech stylů a které doporučujeme začátečníkům, jsou diatonické harmoniky. Každá z nich je laděná do určité tóniny, například C-dur. Pokud tedy hrajete skladbu, která je v tónině C-dur, bude vám zde harmonika vždy ladit.

O harmonice

Foukací harmoniku řadíme do kategorie dechových nástrojů. Princip hry na foukací harmoniku spočívá v tom, že hráč svým dechem (foukáním či nasáváním vzduchu) rozechvívá malé plíšky (hlásky) uvnitř nástroje, čímž vzniká zvuk. V dnešní době existuje několik druhů foukacích harmonik: diatonické harmoniky a chromatické harmoniky. Vyloženě specifickou skupinu foukacích harmonik tvoří takzvané melodiky (klávesové foukací harmoniky).

Hra v kapele

Jestli na diatonickou harmoniku budete chtít hrát v kapele, budete potřebovat celou sadou harmonik v různých tóninách, abyste se mohli přizpůsobit spoluhráčům. Například pro country a bluegrass by hráč měl mít alespoň 2 diatonické harmoniky (jednu v C-dur a druhou G-dur), jelikož v country a bluegrassu se většinou hraje v C-dur nebo G-dur. Pokud si pro foukací harmoniku pořídíte držák na krk, můžete souběžně hrát i na druhý hudební nástroj (nejobvyklejší kombinace: foukací harmonika + kytara).

Základní typy foukacích harmonik
Diatonické harmoniky

Diatonické foukací harmoniky jsou definovány tím, že obsahují některou ze stupnic (durovou, molovou). Dělí se na harmoniky s kompletní stupnicí a na harmoniky s Richter laděním. Diatonické harmoniky s kompletní stupnicí mají kompletní stupnici (většinou durovou). Diatonické harmoniky s Richter laděním (pojmenovaným po českém vynálezci Josefu Richterovi) naopak kompletní stupnici nemají – a tento fakt musí hráč řešit pomocí techniky, které se říká ohýbání tónů. „Richterky“ mají širokou škálu využití, ale nejvíce bývají spjaty s blues, s folkem a bluegrassem.

Chromatické harmoniky

Chromatické harmoniky charakterizuje to, že u nich naleznete celou chromatickou stupnici (tj. sled po sobě jdoucích půltónů). Dříve bývaly nejběžněji užívaným typem foukací harmoniky – zejména v trampské hudbě a také v jazzu. A pro jazz a pro trampskou hudbu je chromatická harmonika stále ideálním nástrojem – ale má své limity. A proto byly chromatické harmoniky postupně vytlačeny a nahrazeny univerzálnější diatonikou s Richter laděním.

Melodiky

Melodiku (klávesovou foukací harmoniku) můžeme označit jako křížence mezi foukací a tahací harmonikou. A právě proto se melodiky často používají jako cvičný nástroj pro budoucí hráče na akordeon. S hráčem na melodiku se však často nesetkáte, hře na tento nástroj se totiž věnuje jen málo lidí. Melodiku dnes můžete slyšet hlavně v písních ve stylu reggae, ska či v dubu.

Mohlo by se hodit

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky