Gramofony jsou základem a stavebním kamenem DJingu. Před výběrem si ujasněte, pro jaký účel je chcete používat. Existují totiž tyto základní typy DJ gramofonů: klasické analogové (s přímým/řemínkovým náhonem) a USB gramofony. Výhodou USB gramofonů je, že jejich pomocí můžete digitalizovat vinyly (převést je do PC).
Když se začnete zabývat DJ gramofony, zjistíte, že existují dva základní typy analogových gramců: řemínkové a s přímým náhonem. Řemínkové gramofony vyjdou levněji než gramofony s přímým náhonem. Gramofony s přímým náhonem mají ale stabilnější rychlost otáček, což je vykoupené jejich vyšší cenou. Specifikem všech DJ gramofonů je tzv. pitch fader, kterým otáčky můžete regulovat. V naší nabídce naleznete i kategorii USB gramofonů.
Pokud chcete scratchovat nebo přes gramofony míchat skladby z PC (prostřednictvím oblíbených DJ programů Serato, Traktor atd.), tak toto není věc USB gramofonů, jak by si člověk mohl myslet. Připojit k PC lze jakýkoliv DJ gramofon. Budete jen potřebovat DJ mixážní pult s USB rozhraním a speciální desku s časovým kódem. Tato deska se pak po připojení gramofonu do mixážního pultu a do PC s DJ programem chová tak, jako by na ní byla skladba, kterou jí přiřadíte v počítači.
Na první pochopení a naučení se základů DJingu vám tak bude stačit levnější gramofon s řemínkovým náhonem. Pokud ale nechcete dělat kompromisy a chcete si dopřát výbavu, kterou používají i zkušení DJs, pořiďte si gramofon s přímým náhonem. Oba dva typy po použití timecode desek, DJ programů a správného mixážního pultu půjde propojit s PC. Pokud máte doma raritní desky, které si chcete převést i do digitální podoby nebo pokud plánujete elektronicky použít samply (kratší části) nějakých skladeb z vinylů, určitě se vám bude hodit USB gramofon.
Raménka existují rovná a zahnutá. Toto pro vás na začátku nebude nijak zásadně důležité. Jde čistě o ergonomii, která je podstatná pro zkušenější DJs.
Možnost regulovat otáčky (tzv. pitch) je základní a esenciální vlastností všech DJ gramofonů. Díky možnosti měnit rychlost tak dochází ke srovnávání dvou beatů ze dvou gramofonů, což je jedna ze základních DJ technik.
Design není až tak podstatný při výběru, nezlepší výkon gramofonu, nicméně plní svůj účel pro ty, kterým záleží nejen na funkci, ale i na estetice.
Pro přenos hudby je důležitá také přenoska a jehla (hrot). Vždy je dobré mít nějaké jehly v záloze pro případ, že by při scratchování došlo k jejímu poškození. V případě DJ gramofonů se to stát může – je to v podstatě spotřební zboží, které se z principu věci opotřebovává (i když se nemění zdaleka tak často).
Přenosky se liší dle použití, kvality a ceny, nejčastěji používané mají označení MM (moving magnet).
Hroty jsou rozděleny dle tvaru na sférické (zaoblené) nebo eliptické (ostřejší hrot).
Součástí plnohodnotné DJ výbavy je také DJ mixážní pult. Hodit se vám bude také DJ stůl, kam pohodlně vše poskládáte. Zakoupit můžete také desky s časovým kódem a různé obaly a kufry. Hodit se vám budou také náhradní přenosky a hroty.
U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.