V sobotu máme otevřeno!
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat elektrickou baskytaru

Čtyřstrunky, pětistrunky, aktivky, pasivky, s pražci, bezpražcové… Věříme, že zorientovat se ve všech těchto pojmech může být pro začátečníka basový oříšek, proto jsme pro vás připravili tohoto nákupního rádce, který vám poradí jak vybrat basovou kytaru.

Tip pro začátečníky

Absolutní standard mezi baskytarami a esence basového zvuku jsou 4strunné basové kytary Jazz Bass, se kterými prvně přišel výrobce Fender a od té doby se tyto basy rozšířily tak, že JB modely najdete i v portfoliu dalších výrobců. JB nástroje zpravidla produkují hutný a teplý zvuk, který se prosadí v každém hudebním stylu, takže můžeme v tomto případě mluvit o jejich absolutní všestrannosti.

Basové kytary přišly na trh začátkem padesátých let, kdy americký výrobce Fender představil první masově prodávanou baskytaru Precision Bass. Tyto nástroje měly za úkol nahradit do té doby používané kontrabasy, které se staly nepraktickými svou obrovskou velikostí a omezenými možnostmi nazvučení. Od té doby se baskytara stala nepostradatelnou součástí téměř všech hudebních stylů. Jde o nástroj, který stojí na pomezí rytmické a melodické složky kapely. Společně s bicími tvoří groove a zároveň se například s kytarami a dalšími nástroji podílí na melodické stavbě písně.

Říká se, že basa „tvrdí“ hudbu, což je rozhodně pravda a jakmile byste baskytaru z hudebního mixu vyřadili, zjistili byste, že bez ní je úplně prázdná.

Základní typy baskytar
Precision Bass

Baskytary typu Precision můžeme považovat za matky všech baskytar – je to totiž nejstarší nástroj tohoto typu, který vznikl na začátku 50. let a změnil hudbu navždy. Většinou na nich najdeme jeden dělený single coil snímač, který produkuje charakteristicky syrový zvuk, který není tolik kulatý a hutný jako v případě Jazz Bass. Razantnější zvuk Precision Bass nástrojů se také uplatní téměř všude.

Jazz Bass

Baskytary typu Jazz Bass, se kterými původně přišel výrobce Fender, se řadí mezi světový standard. Tyto nástroje jsou zvukově všestranné a neudělá s nimi chybu žádný začátečník. Název Jazz rozhodně neznamená, že by se měly uplatňovat pouze v tomto žánru. Díky svému charakteristicky hutnému zvuku a kombinaci dvou single-coil snímačů se s nimi setkáme snad ve všech hudebních stylech.

Modern Bass
Modern Bass

Sám název této sekce baskytar značí, že jde o nástroje mladší než dva předchozí typy. Tyto basy mívají kulaté a mohutné tělo s hlubokými výřezy a dlouhými „rohy“. Ve většině případů bývají osazené humbucker snímači a aktivní elektronikou (nástroj má v sobě zabudovaný předzesilovač), takže jejich zvuk je velmi hutný, tlustý ale ne tak konkrétní. Aktivní elektronika těchto baskytar navíc umožňuje nastavit ekvalizaci (basy/středy/výšky) přímo na nástroji.

Bezpražcová baskytara

Specifickou skupinou jsou bezpražcové baskytary. Po vzoru kontrabasů mají „holý“ hmatník, kde jednotlivé polohy bývají vyznačené maximálně svislými čárkami. Tyto nástroje se používají například v jazzové hudbě a jsou určené pro zkušenější hráče.

Ostatní baskytary

Existuje spousta baskytar, které se svou konstrukcí a tvarem vymykají hlavním kategoriím. Najdete zde například baskytaru typu Thunderbird z dílen Gibson a Epiphone. Jejich nestárnoucí a atraktivní vzhled si získal už spoustu generací baskytaristů.

Složení baskytary

Složení baskytary

1 - Úchyt na popruh
2 - Humbucker snímač
3 - Single coil snímač
4 - Úchyt na popruh
5 - Hmatník
6 - Ladící mechanika
7 - Krk
8 - Hlasitost snímačů a EQ
9 - Výstup pro kabel

Čeho si při výběru baskytary dále všímat

4strunné a 5strunné baskytary
Standardní baskytara má 4 struny. Spousta baskytaristů ale upřednostňuje nástroje s pěti strunami. Takzvané „čtyřstrunky“ mají struny běžně laděné do tónů E, A, D, G. „Pětistrunky“ mají navíc ještě hlubokou strunu "B" (označovanou také jako "H"). 5strunná basa se tedy ladí do tónů B (H), E, A, D, G. Tím pádem hráči umožňuje hrát ještě hlouběji než standardní 4strunná basa.

Aktivní a pasivní elektronika
Baskytary se dělí na ty s pasivní a aktivní elektronikou. Původně existovaly pouze pasivní baskytary, což znamená, že signál ze snímačů nástroje byl zesilován až v zesilovači. Aktivní baskytary v sobě mají zabudovaný předzesilovač, takže jejich výstupní signál je silnější, což se podílí na „tlustším“ a pevnějším zvuku, který ale není tak konkrétní a osobitý jako u pasivních baskytar. Výhodou „aktivek“ také je, že na těchto nástrojích většinou najdete i potenciometry pro upravení ekvalizace zvuku. Můžete si tak přímo na nástroji nastavit poměr basů, středů a výšek. Aby ale aktivní elektronika fungovala, musí být v baskytaře 9V baterie. Když se vám vybije, tak si moc nezahrajete, takže je dobré mít v zásobě náhradní.

Příslušenství pro elektrickou baskytaru

Elektrická baskytara se neobejde bez základního příslušenství. V první řadě potřebujete nástrojový kabel, kterým připojíte basu do komba nebo zesilovače. K naladění nástroje pak budete potřebovat ladičku (dobře poslouží jakákoli klipová). Hodit se vám bude také popruh a stojan. Pokud s basou hodláte cestovat, doporučujeme koupit měkký obal (pohodlnější) nebo pevný kufr (bezpečnější).

Mohlo by se hodit

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky