Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat akustickou kytaru

Od dvacátého století patří akustická kytara mezi nejoblíbenější hudební nástroj po celém světě. Akustické kytary se ale dělí na více typů. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme pro vás tento manuál, který vám poradí, jak vybrat akustickou kytaru.

Tip pro začátečníky

Pokud patříte mezi začátečníky hledající univerzální a všestranný nástroj, doporučujeme vám zvolit akustickou kytaru typu Dreadnought.

Akustická kytara je osázena kovovými strunami a zpravidla se na ni hraje trsátkem. Pro tento typ hudebního nástroje je také rozšířené označení westernová kytara. O klasických kytarách s nylonovými strunami (tzv. španělkách), které jsou určené pro hraní klasické hudby a flamenca, pojednává článek Jak vybrat klasickou kytaru.

Akustická (westernová) kytara je určená pro všechny moderní žánry jako rock, pop, country, bluegrass nebo folk. Základní rozdíl v akustických kytarách spočívá v různých tvarech těla a v použití různých materiálů, které mají vliv na zvuk.

Základní typy akustických kytar
Dreadnought

Tvar Dreadnought patří mezi univerzální a zcela všestranné akustické kytary. Jsou určené zejména pro hru trsátkem a nabídnou vám vyvážený zvuk napříč celým spektrem: pevné basy, konkrétní středy a jasné výšky. S kytarou typu Dreadnought nemůžete nikdy udělat chybu.

Jumbo

Kytary Jumbo, jak název napovídá, jsou charakteristické velkým a objemným tělem. Díky tomu mají silnější a hlasitější zvuk i zvýrazněné basové frekvence. Všeobecně hlubší zvuk je zde vykoupen právě většími rozměry.

Parlor

Tradice kytar Parlor sahá do přelomu 19. a 20. století a oblíbené byly zejména v jazzové éře. Oproti kytarám Dreadnought mají menší tělo, které produkuje spíše středový zvuk. Vzhledem k menšímu tělu jsou Parlorky ideální na cesty a hraje se na ně velmi pohodlně (dobře se na ně bude hrát dětem).

Grand Concert

Akustické kytary s přívlastkem „Grand“ patří mezi nejmodernější typy. Grand Concert jsou kytary s relativně malým tělem a výborně se hodí pro hráče fingerstylu.

Grand Auditorium

Kytary tvaru Grand Auditorium jsou velikostně mezi typy Dreadnought a Grand Concert. Tím pádem jsou vhodné pro hru trsátkem a i fingerstyle – hru prsty. Vyvážený zvuk napříč celým spektrem je velkou devízou těchto kytar.

Grand Symphony

Tyto kytary poskytují díky velikosti svého těla silný a hlasitý zvuk. Oproti Grand Auditorium mají kytary Grand Symphony „turbo boost“, který se projevuje pevnějšími basy a robustnějším zvukem.

Grand Orchestra

Kytary Grand Orchestra patří mezi nástroje tohoto typu s největším tělem. Veliké tělo zajišťuje silnou basovou odezvu, hlasitý zvuk a velmi dlouhý sustain (dozvuk). Zároveň s těmito kytarami získáte obrovskou dynamiku. Ať už na nástroj budete hrát celé akordy trsátkem nebo vybrnkávat jednotlivé struny, vždycky vás odmění hutným zvukem.

12strunné

Dvanáctistrunné kytary mají jednotlivé struny zdvojené. Páry jednotlivých strun jsou zde umístěné velmi blízko u sebe, aby se vždy rozezněly obě dvě najednou. Díky zdvojeným strunám mají tyto kytary plnější a bohatší zvuk. Páry nejtenčích strun („e“ a „h“) jsou totožné, ostatní páry strun („g“, „D“, „A“, „E“) jsou laděné s jednooktávovým rozdílem.

Ostatní

Existuje i několik specifických typů kytar, které jsou něčím zcela výjimečné – například tvarem těla, specifickou konstrukcí nebo použitými materiály. Tyto nástroje najdete v sekci „ostatní“.

Dělení dle typu korpusu

Za korpus se označuje tělo kytary. Způsob, jakým je zpracován, určuje zvukové vlastnosti nástroje i jeho výslednou cenu.

Nejdostupnější akustické kytary mají takzvaný vrstvený (překližkový) korpus. Tyto nástroje jsou vhodné pro začátečníky i z toho důvodu, že vyžadují zcela minimální údržbu. Kytary s vrstveným korpusem jsou ideální na cestování, k ohni a tak podobně, protože jsou zkrátka odolné vůči okolním vlivům.

Další úrovní jsou kytary polomasivní. Toto označení znamená, že je přední deska vyrobená z masivního dřeva. Boky a zadní deska jsou pak z vrstveného materiálu. Polomasivní kytary vám všeobecně nabídnou bohatší a plnější zvuk. Zároveň vyžadují alespoň minimální kontrolu vlhkosti místa, kde jsou skladovány, protože masivní dřevo má tendenci „pracovat“.

Na nejvyšší úrovni jsou kytary celomasivní. Jejich přední deska, boky (tzv. luby) i zadní deska jsou vyrobené z masivního dřeva. Kvalita použitých materiálů je zde na nejvyšší úrovni, což má samozřejmě pozitivní vliv na zvuk. Celomasivní kytary jsou zároveň nejcitlivější na okolní vlivy a vyžadují pečlivou kontrolu vlhkosti v místě, kde jsou skladované.

Korpus

1 - Kobylka
2 - Sedlový pražec
3 - Ozvučnice
4 - Hmatník
5 - Nultý pražec
6 - Ladící kolík
7 - Krk
8 - Pickguard
9 - Luby
10 - Přední deska

Dělení podle použitého dřeva

Velmi důležitou částí kytary je přední deska. Na ni se totiž přenášejí vibrace strun, takže se velkou měrou podílí na výsledném zvuku a jeho charakteru. Právě zvolené dřevo přední desky určí, jaké zvukové vlastnosti bude váš budoucí nástroj mít.

Nejčastěji se na přední desku používají tato dřeva:

Smrk
Smrk

Toto dřevo patří mezi jedno z nejpopulárnějších. Smrková přední deska bude produkovat jasný, zvonivý zvuk. Díky kombinaci tvrdosti a pružnosti mají kytary se smrkovou deskou velký dynamický rozsah.

Cedr
Cedr

Cedrové dřevo je oproti smrku měkčí, ale zároveň není tak pružné, takže lépe snáší okolní vlivy jako změny teplot nebo vlhkost. Oproti smrku má basovější zvuk a vyniká delším sustainem (dozvukem).

Dělení podle elektroniky

Kytary lze dělit na akustické a elektroakustické. Elektroakustické kytary jsou uvnitř vybavené takzvaným piezo snímačem a aktivním předzesilovačem, který bývá umístěný na boku kytary. Výhoda elektroakustických kytar spočívá v tom, že je lze snadno zapojit do aparatury a nazvučit. Pokud plánujete s vaší kytarou veřejně vystupovat, pak určitě doporučujeme elektroakustický model.

Příslušenství pro akustickou kytaru

Při nákupu nezapomeňte na vhodné příslušenství pro akustickou kytaru. Mezi něj patří ladička (postačí jakákoliv klipová), pevný kufr nebo měkký obal, náhradní sada strun a stojan, ve kterém bude vaše kytara vypadat jako královna.

Dělení podle výřezu

Akustické kytary můžeme také dělit na ty s výřezem a bez výřezu. Tento výřez bývá umístěn na spodní straně těla u krku. Jeho účelem je zpřístupnit vyšší polohy na hmatníku a zajistit tak pohodlnou hru při sólech.

Mohlo by se hodit

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky