Vše o nákupu

Jak hrát akordy na kytaru

Při hře na kytaru se bez znalosti akordů neobejdete. Tento článek popisuje hmaty akordů na kytaru a ukazuje jednoduché akordy a písně, které si můžete hned zahrát.

Co je to akord

Akordem můžeme označit souzvuk tří a více současně znějících různých tónů. Tyto souzvuky, kromě dalších nástrojů, může vytvářet také kytara. Nebudeme tu zabíhat do podrobnější hudbení teorie. Důležité je, že akordovým hmatem určuji délku znějící struny, která má za následek změnu výšky vydávaného tónu. Tři a více těchto tónů v souzvuku vytváří akord. V evropské tradici se nejčastěji používají akordy založené na terciovém systému, které vychází ze stupnic.

Jak na hmaty

Na dlouhém krku kytary je hmatník. Praváci mají hmatník po levé straně, leváci po pravé. Přes hmatník vedou struny (od nejtenčí): E - H - G - D - A - E, a je také rozdělen na pražce. Právě pražce určují výšku tónů, které souzní v akord.

Mačkání strun časem způsobí ztvrdnutí kůže na bříškách prstů a držení hmatů se tak stává se postupně jednodušší. Ta radost, kdy si kytarista zahraje svou první píseň, pak stojí za to.

Akordy na kytaru

Kytarových akordů existuje celá řada. Níže jsme pro vás vybrali ty nejpoužívanější a jednodušší na naučení, ideální hlavně pro začátečníky. A protože učení má bavit, akordy si můžete rovnou drnkat do rytmu různých písní.

Jak číst akordové schéma

Schéma znázorňuje hmatník a místa, kde strunu mačkáte, abyste vytvořili akord. Struny jdou od E (tlustá struna nahoře) po vrchní E (tenká struna dole). První řádek nahoře je nultý pražec nejblíže hlavy kytary, pokud není psáno jinak. Plné tečky znázorňují místa na pražci, která se mačkají prsty. Otevřená tečka znamená, že strunu necháte volně hrát. Křížek označuje strunu, která do akordu nepatří a je třeba ji tlumit.

Toto jsou schémata těch nejběžnějších akordů. Jde vlastně o takový povinný základ, se kterým zahrajete stovky a stovky notoricky známých písní.

Akordy

Publikace věnované hře na kytaru

Mohlo by se hodit

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru