Aby elektrická kytara hrála, je potřeba zapojit ji do kytarové aparatury. Za takovou kytarovou aparaturu považujeme kytarová komba nebo kytarové zesilovače propojené s reproboxem. Vzhledem k tomu, že kytarových komb existuje několik druhů, usnadníme vám nákup díky tomuto rádci na téma „jak vybrat kytarové kombo“.
Kytarové kombo je zařízení, které v sobě kombinuje zesilovač a reproduktor. Kombo je tak jednoduchá cesta k vašemu budoucímu zvuku. Stačí ho zapojit do zásuvky, propojit pomocí nástrojového kabelu s kytarou a začít hrát.
Pokud patříte mezi začátečníky a sháníte první kombo pro domácí cvičení, doporučujeme pořídit si tranzistorové kombo s výkonem do 30 - 50 Wattů. Takové kombo bude pro začátečníka naprosto dostačující.
Výhodou tranzistorového komba je především stálý zvuk. Tón je ostřejší a příjemný je jejich čistý kanál. Pro domácí cvičení postačí komba menších rozměrů s výkonem 10 – 50 Wattů. Ideálně by mělo být dvoukanálové, tedy s čistým a zkresleným kanálem (Clean/Drive). Výhodou může být Aux vstup pro zapojení mp3 přehrávače nebo telefonu kvůli playbacku při cvičení. Spousta komb je také vybavená výstupem pro sluchátka (Phones Out). Tranzistorová komba jsou nenáročná na údržbu, relativně „milosrdná“ k počátečním nedokonalostem hry a především přijatelná cenou.
Hybridní komba kombinují tranzistorový a elektronkový obvod. V drtivé většině tzv. hybridních aparátů je předzesilovač (preamp) elektronkový neboli lampový a koncový zesilovač (poweramp) tranzistorový. Lampový preamp poskytuje větší dynamiku zvuku, podobně jako u čistě lampových aparátů a díky tranzistorovému powerampu zachovává přijatelnější cenu. Stejně jako tranzistorové aparáty může být vybaveno vstupem Aux In a výstupem pro sluchátka.
Tyto aparáty bývají zpravidla tranzistorové, ve výjimečných případech pak hybridní. Modelingová komba jsou charakteristická tím, že v jejich předzesilovači (preampu) je navíc obsažen digitální procesor. Ten dokáže simulovat různé druhy zvuků, zkreslení, typů aparátů a většinou se zde setkáme i s modulačními efekty (chorus, echo, tremolo a podobně). Krom vstupu Aux a sluchátkového výstupu tato komba také často obsahují USB výstup pro nahrávání kytary do PC.
Lampová komba patří mezi ty nejdražší, což má své opodstatnění. Předzesilovač i koncový zesilovač je zde vybavený lampami (elektronkami), proto se tyto aparáty také nazývají jako celolampové. Jejich zvuk je velice dynamický a při živém hraní s kapelou se nejlépe zvukově prosazují vedle ostatních nástrojů (především bicích), protože lampy zesilují širší spektrum frekvencí. Rozdíl je i v potřebném výkonu; 15 – 30 wattové kombo nebo zesilovač bez problémů „nakrmí“ menší a střední pódia. Obecně vzato jsou tyto druhy aparátů dodnes nepřekonané.
Ačkoliv může jít o logický protimluv, tak existují i akustická komba. Ta jsou samozřejmě plně elektronická, jejich pojmenování „akustická“ ale značí, že jde o aparáty určené pro elektroakustické kytary. Tato komba bývají standardně vybavená i tzv. XLR vstupem, který je určený po mikrofon. Každý písničkář, který hraje na elektroakustickou kytaru a zpívá, najde v akustickém kombu optimální volbu.
1 - Vstup pro kytaru
2 - Vstup pro footswitch
3 - Hlasitost 1. kanálu
4 - Přepínač 1. a 2. kanálu
5 - Zkreslení 2. kanálu
6 - Hlasitost 2. kanálu
7 - Ekvalizér - výšky
8 - Ekvalizír - basy
9 - Efekty
10 - Vstup pro hudební přehrávač
11 - Sluchátkový výstup
Různě velké reproduktory produkují různý charakter zvuku. Zatímco menší repro bude konkrétnější ve vyšších frekvencích, větší reproduktory jsou pak vhodnější pro nízké, basové frekvence. Všeobecně lze říci, že kombo s větším reproduktorem nebo více reproduktory bude mít plnější zvuk.
Průměr reproduktorů v kytarových kombech a reproboxech se vždy udává v palcích. Naprostý standard jsou komba s jedním dvanáctipalcovým reproduktorem, což je tedy označeno jako 1x 12“. V menších kombech pak najdete 1x 10“ reproduktor, naopak výkonnější mohou mít třeba 2x 12“ repra.
U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.