V sobotu máme otevřeno!
Logo
Vše o nákupu

Jak postavit domácí studio

Studiové mikrofony, zvukové karty, studiové monitory – tři základní stavební kameny vašeho budoucího studia. Nahrávání v domácích studiích je jednoznačně trendem dnešní doby. Vybavení je dnes mnohem dostupnější a i levnější studiová technika vám dokáže poskytnout vysokou kvalitu minimálně na pořízení zdařilých demo nahrávek. Chcete si postavit své vlastní studio? Pojďte do toho, není to nic složitého a výsledky vás určitě překvapí

Nahrávka vzniká v následujícím pořadí: mikrofon -> zvuková karta -> studiové monitory. Budeme tento postup držet i při vysvětlování budování domácího studia.

Studiový mikrofon

Ve studiích se standardně používají velkomembránové kondenzátorové mikrofony. Ty jsou konstruované tak, aby dokázaly zachytit detailně a věrně každý zdroj zvuku. Velkomembránové mikrofony se hodí na nahrávání zpěvů, akustických kytar, snímání reproboxů nebo kytarových komb, nahrávání perkusních nástrojů a podobně. Pokud byste chtěli snímat a nahrávat zvuk akustických bicích nebo jiného silnějšího zdroje signálu, budete vhodný mikrofon vybírat mezi dynamickými mikrofony.

Jak vybrat mikrofon

Zvuková karta

Hned po mikrofonu je dalším důležitým prvkem procesu nahrávání zvuková karta (neboli zvukové rozhraní). Do ní zapojíte mikrofon,kytaru, klávesy a jakýkoliv jiný nástroj nebo zdroj zvuku. Zvuková karta pak z vašeho analogového signálu, který do ní jde kabelem, vytvoří digitální stopu, kterou dál pošle do počítače a vašeho hudebního programu (DAW). Důležitým parametrem zvukové karty je také počet vstupů. Pokud víte, že vám bude stačit nahrávat například zpěv s kytarou, bohatě vám postačí karta se dvěma vstupy. Pro nahrávání více stop najednou (třeba bicí soupravy) budete potřebovat vstupů více.

Jak vybrat zvukovou kartu

Studiové monitory

Ve studiu (ani v tom domácím) se pro poslech nepoužívají běžné „reproboxy“, ale takzvané studiové monitory. To je podstatný rozdíl a nejeden studiový zvukař je na tuto záměnu pojmů háklivý. Studiové monitory jsou standardně určené pro kritický nebo referenční poslech. Jejich zvuk je vyrovnaný, aby „nenadržoval“ žádnému frekvenčnímu pásmu, a vy jste tak měli autentický poslech nahrávky, kterou budete dál upravovat a míchat.

Jak vybrat studiové monitory

Hudební a editační software

Jakmile pořídíte mikrofon, zvukovou kartu a studiové monitory, chybí vám ještě poslední podstatná věc k tomu, abyste mohli začít nahrávat vaši první skladbu. Jde o takzvané DAW neboli Digital Audio Workstation. Pod tímto sofistikovaným pojmem se ukrývají všechny počítačové programy, které se používají pro práci a editaci hudby v počítači. Studiovým standardem je například program Cubase, producenti elektronické hudby zase ve velké míře upřednostňují software Ableton Live.

Studiové příslušenství

Vaše domácí studio se neobejde bez základního příslušenství, mezi které patří zejména kabely. Pro připojení mikrofonu do zvukové karty budete potřebovat mikrofonní XLR kabel. Zvukové karty se k počítači nejčastěji připojují pomocí USB kabelu, který standardně bývá součástí balení, takže tuto část nemusíte řešit. Další kabely, které budete potřebovat jsou pro připojení studiových monitorů do zvukové karty. K tomuto účelu nejlépe slouží symetrické 1/4 jack – XLR kabely. Pokud hodláte ve vašem domácím studiu nahrávat zpěv, doporučujeme pořídit mikrofonní stojan, pop-filtr a akustický paravan. Ten kolem mikrofonu vytvoří půlkruh a zamezí tak nežádoucím odrazům zvuku při zpěvu.

Kompletní studiové sety

Pokud vám celý proces výběru nástrojů vhodhných pro nahrávání připadá složitý, najdete efektivní řešení vašeho domácího studia mezi kompletními studiovými sety. Ty obsahují veškeré komponenty, které pro nahrávání budete potřebovat a které jsou spolu stoprocentně kompatibilní.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky