Black Friday končí již tuto neděli!
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat digitální stage piano

Digitální stage piano je hudební nástroj, který v sobě kombinuje lehkost a univerzalitu kláves s maximální výbavou a kvalitním zvukem digitálních pian. Cenové rozmezí sahá u digitálních stage pian od 5000 Kč za základní modely až po stovky tisíc Kč za profesionální nástroje určené pro velké koncerty. Z toho také vyplývá, že stage piana nemají mnoho společných prvků, ale velmi se naopak liší výbavou a možnostmi, díky čemuž si budete moci vybrat nástroj podle vašich představ a přesně pro vaše účely.

Tip pro začátečníky

Výběr stage pian je předně o tom ujasnit si, co přesně od hraní na ně očekáváte a co budete při hraní potřebovat vy i vaši spoluhráči. Velmi dobrou službu vám udělají jak klávesy Yamaha, Kurzweill až po špičkové modely Nord Stage či Roland Piano V. Ve všech případech se jedná o skvělé a univerzální nástroje do zkušebny, na cvičení, do studia i na pódium, se kterými nemůžete prohloupit.

Základem je kvalitní klaviatura

Stage piana jsou určená hlavně pro živé hraní, ale velmi dobře poslouží i ve studiu či na domácí cvičení. Základem je vždy plná dynamická klaviatura (88 kláves) reagující na intenzitu hry. Podle provedení nástroje se liší další funkce dynamické hry na jednotlivé klávesy a u některých modelů se setkáte i s tzv. aftertouchem, tedy možností ovlivňovat modulaci hraných tonů povolením a opětovným přítlakem kláves, tak jako u varhan.

Šikovné klávesy, varhany, syntetizátor nebo vše v jednom

Digitální stage piano

Kategorie stage pian je velmi široká a najdete v ní jak velmi univerzální digitální piana Yamaha, které krom bohaté palety zvuků a doprovodů, disponují i rychlými funkcemi přepínání rejstříků pro ještě lepší živé hraní, až po elitní koncertní piano Nord Stage či nekompromisní Roland Piano V, které vám umožní postavit si prakticky vlastní unikátní nástroj.

V jádru každého stage piana se nachází zvukový procesor obsahující kvalitní simulace klavírních a varhanních nástrojů, ke kterým se často přidávají i zvuky smyčců, hlasů, kytar, bicích, či nejrůznějších exotických ruchů a efektů. Stage piana jsou zcela podřízena účelu živého hraní, proto na nich najdete přehledné obrazovky a spousty tlačítek mající za úkol rychle provést potřebnou volbu jako je změna podkresu na refrén či sloku, přepnutí zvuku rozdělené klaviatury nebo velmi praktické zrychlené načtení klasického klavíru. Záleží pak čistě na vaší preferenci a potřebách, jestli se spokojíte s nahranými zvuky, využijete dva módy (klavír/varhany) s možností editace nebo potřebujte krom základních presetů i možnost kompletní hudební syntézy na pódiu. Na všechny tyto požadavky existuje v kategorii stage pian jasná odpověď.

Doprovody, podkresy a rozdělené rejstříky

Pokud je jedním z vašich kritérií při výběru nástroje univerzálnost, pak jste u stage pian na správné adrese. I levné modely stage pian často obsahují paměť na nové skladby, podkresy a doprovody a zároveň sami nabízejí už hotové skladby, ať už konkrétní známé písně či obecné styly. Počet nabízených podkresů, rytmů a doprovodů se liší podle typu kláves, ale obecně je možné konstatovat, že se pohybuje od desítek až po několik stovek. Některé nástroje obsahují i kontrolní prvky pro hlasitost jednotlivých stop, a tak nebývá problém si např. při hře s podkresem přidat hlasitost bicích a ubrat např. žestě.

Na každém stage pianu také naleznete možnost přiřazovat různé rejstříky např. do rozdělené klaviatury (funkce split) nebo do jednoho tónu (funkce dual či layer). Mnoho nástrojů vám také nabídne možnost automatického doprovodu k vámi hraným melodiím, pokročilé aranžovací rozhraní pro jednodušší proces skládání, množství uživatelských tlačítek či možnost programovat klávesy jako spouštěče podkresů nebo efektů. S dobrým digitálním pianem je zkrátka žádoucí, abyste si mohli připravit celý set a odehrát jej bez zbytečného listování rejstříky nebo presety.

Efekty, simulace a pokročilá práce se zvukem

Digitální stage piano

Není výjimkou, že se na stage pianech nacházejí nejrůznější efekty, a to od základních voleb jako delay, reverb, pitch shift až po sofistikované simulace rotujících reproduktorů Leslie či vintage zesilovačů, jako je tomu u modelů Nord Stage. U efektů bývá možnost měnit jejich parametry, ale pouze vyšší řady modelů digitálních pian vám umožní jejich nastavení editovat přímo při hře např. pomocí ovládacích knobů nebo makro tlačítek. U méně nákladných modelů počítejte spíše s tím, že si efekt nastavíte před hrou a pak se spokojíte max. s přepínáním volby vypnout/zapnout. Některá stage piana v sobě krom přednastavených zvuků, které je možno efektovat či omezeně upravovat, obsahují i jednotku pro syntézu nových zvuků a stávají se tak plnohodnotnými syntetizéry, jako u některých stage pian Nord, které patří mezi nejoblíbenější nástroje koncertujících klávesistů. Taková piana mají na svém povrchu extra ovládací prvky pro jednotlivé filtry a oscilátory.

Propojení a periferie

Opět podle šíře výbavy jednotlivých modelů můžeme rozdělit konektivitu stage pian na ta s digitálním a analogově/digitálním rozhraním, která jsou schopna poslat např. signál triggeru do analogových syntetizérů. Digitální rozhraní bývá řešeno přes USB koncovku a slouží jak pro přenos dat z nástroje (náčrty písní, uživatelská nastavení nebo celé skladby), tak i do nástroje (nové zvuky či skladby od výrobce, vaše vlastní písně). Většina digitálních pian bez problému funguje též jako midi kontroler pro váš hudební software a některé modely obsahují i editační programy, pomocí kterých můžete např. upravovat jednotlivé zvuky nástroje přehledně v počítači.

Pokud jde o výstupy, pak bývá pravidlem, že na stage pianech naleznete jak výstup na sluchátka, tak minimálně 6,3mm TRS (jack) výstupy pro připojení do ozvučovací aparatury či komba. Většinou bývá přítomen i AUX vstup pro připojení externího hudebního zdroje s podkresy či jinými zvuky a nezřídka najdete na stage pianu i vstup na mikrofon, který vám některé modely umožní i „efektovat“ pomocí vokodéru. Existují i modely kláves, které spolupracují s iPady a podobnými zařízeními např. při čtení not nebo úpravě nastavení piana, kdy vám iPad poslouží jako ovladač i jako obrazovka a dokonce u nových modelů značky Roland fungují celé klávesy bez problémů i s aplikací Garage Band.

Příslušenství ke stage pianům

Stage piana už nejsou tolik o tom, co všechno umí, ale spíše o tom, co přesně vy potřebujete, a tím se řídí i výběr dodávaného příslušenství. Vhod vám určitě přijdou nejrůznější efekty a stompboxy. Pro práci ve studiu i doma se vám budou hodit kvalitní sluchátka či studiové monitory a pro živé hraní je dobré nezapomenout na stojany a přepravní obaly či kufry. Dražší modely stage pian s pokročilými simulacemi vyzní taktéž výborně s dobrým kombem na klávesy, obzvlášť pokud jde o simulaci starších syntetizérů či jiných elektrofonů. Pro jistotu není nikdy na škodu ani nákup dobrých nástrojových kabelů, nožních pedálů (single i trojpedálů) nebo náhradních adaptérů.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky