Vše o nákupu

Jak vybrat MIDI klávesy

Pokud máte domácí studio a produkujete hudbu na počítači, pak dříve či později zjistíte, že se neobejdete bez MIDI kláves.

Tip pro začátečníky

Pokud patříte mezi začátečníky a sháníte naprostý standard, zvažte nákup MIDI kláves Novation ze série Launchkey. Tato zařízení vám poskytnou absolutní MIDI standard, ale i speciální výbavu (pady, posuvníky, otočné knoby), která se vám bude hodit hned, co se v MIDI problematice trochu zorientujete.

Co jsou MIDI klávesy

Důležitá informace na úvod pro ty, kdo se s problematikou MIDI ještě nesetkali, je, že MIDI klávesy neobsahují žádné zvuky. Samy o sobě tedy nehrají. MIDI klávesy jsou vlastně ovladače, které posílají informace o výšce tónu, dynamice, zvukových parametrech atd. a jejich prostřednictvím hrajete na ovládaný nástroj. Tyto nástroje, na které můžete MIDI klávesami hrát, jsou dvojího typu: virtuální (softwarové) nástroje v počítači nebo hardwarové nástroje (například rackový syntezátor), které jsou vybavené vstupem pro MIDI. Nejčastěji však budete MIDI klávesy používat k hraní na virtuální nástroje, tedy softwarové nástroje v různých hudebních programech v PC (Ableton Live, FL Studio, Cubase, Pro Tools a další).

Podle toho, jaký v tomto programu zvolíte nástroj, tak takový nástroj budete MIDI klávesami ovládat: piana, varhany, smyčce, basy, perkuse, syntezátory. MIDI klávesy v tomto nemají omezení – jediným omezením je počet nástrojů vaší zvukové banky PC.

Podle čeho vybírat MIDI klávesy

MIDI klávesy


Jsou dvě hlavní kritéria, podle kterých budete vybírat MIDI klávesy. Jedním je typ klaviatury a druhým pak další výbava, jakou klávesy mají krom samotné klaviatury.

Klaviatura

Všeobecně lze klaviaturu MIDI kláves dělit na kladívkovou a dynamickou. Kladívková klaviatura simuluje tradiční klaviatury akustických pian. To znamená, že má těžší průběh, pomalejší odezvu a bude vyhovovat hlavně těm, kteří jsou zvyklí hrát na piano. Hodí se tedy hlavně na ovládání a nahrávání virtuálních pian.

Druhým a rozšířenějším typem klaviatury je dynamická. Ta odpovídá klaviaturám používaným například na syntezátorech. Klávesy jsou oproti kladívkovým menší, hladší, lehčí a mají přesnou reakci a rychlejší odezvu a zdvih (návrat do původní pozice). Hodí se na nahrávání elektronických zvuků, perkusí, syntezátorů, kytar, bas a dalších nástrojů. Oproti MIDI klávesám s kladívkovou klaviaturou jsou také podstatně levnější a mohou mít i znatelně menší rozměry.

Při výběru také zvažte rozsah klaviatury, což je v praxi vlastně počet kláves. Pro nahrávání elektronických zvuků, syntezátorů, beatů nebo basových linek vám bude stačit rozsah dvou oktáv (37 kláves). Pro složitější postupy, rozložené akordy a pianové fráze budete koukat spíše po klávesách s rozsahem 5 a více oktáv (61 kláves a více).

Nadstandardní výbava MIDI kláves

Za nadstandardní výbavu můžeme považovat vše nad rámec klaviatury. Jde zejména o všechny ty svítící, otočné, posuvné, mačkací a další prvky. Patří sem knoby (otočné potenciometry), fadery (vertikálně posuvné ovladače) a pady (čtvercová měkká tlačítka, často podsvícená). Žádný z těchto ovladačů nemá pevně danou svou funkci, protože mohou být přiřazené k různým parametrům podle konkrétního nástroje v PC, který používáte. Pomocí knobů můžete ovládat třeba parametry syntezátorů nebo efektů. Toto ovládání je uživatelsky příjemnější a usnadní to vaši práci s nástrojem, než abyste museli brát do ruky myš a nešikovně parametry posouvat v PC.

Podsvícené pady jsou zase vhodné (díky své ultrarychlé odezvě) pro tvorbu a nahrávání rytmických paternů, kdy každý pad odpovídá nějakému zvuku bicích. Dalším častým použitím je pak spouštění samplů a různých efektových zvuků. Pokud tedy plánujete produkovat hlavně elektronickou hudbu, budou se vám tyto další ovladače určitě hodit.

MIDI klávesy

1 - klaviatura
2 - posuvné fadery
3 - otočné knoby
4 - podsvícené pady

Připojení MIDI kláves

Drtivá většina MIDI kláves se dnes do PC připojuje přes USB. Dnešní technologie většinou umožňuje tzv. plug&play, to znamená, že počítač (Windows i Mac) klávesy rozpozná ihned po připojení, takže budete moci hrát okamžitě po spuštění vašeho hudebního softwaru.

Kde seženu hudební software (tzv. DAW)?

Ke většině MIDI kláves dostanete také jako součást intro verzi produkčního programu pro tvorbu hudby v PC. Příkladem může být třeba Ableton Live Lite, což je startovní verze proslulého softwaru. Tyto „intro“ verze vám budou stačit pro naučení a první kroky s MIDI. V budoucnu budete vždy moci za příplatek upgradovat tyto programy na profesionální verze.

Co je součást balení a co ještě potřebuju dokoupit?

Součástí balení standardně bývá USB kabel a začáteční verze hudebního softwaru (většinou ve formě odkazu ke stažení). Někteří výrobci dávají ještě různé bonusy jako smyčky, zvukové banky a podobně. V zásadě tak k tomuto typu kláves nepotřebujete už nic – pouze váš počítač a chuť produkovat hudbu.

Jak může vypadat hudební produkce s MIDI klávesami

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru