Vše o nákupu

Jak vybrat síťový adaptér

Nesprávnou volbou adaptéru můžete zničit spotřebič i adaptér, proto se pokusíme stručně vysvětlit, na co si při výběru dávat pozor.

Konektor

Napájecí adaptér mění napětí z běžné elektrické zásuvky (230 nebo 120 voltů) na napětí požadované konkrétním spotřebičem nebo nástrojem (9. 12, 18, 24 voltů). Pro jednoduchost se budeme bavit pouze o výstupních parametrech a nejběžnějším výstupním konektoru, který je nejčastější příčinou záměny (na obrázku).

Tři základní parametry pro správný výběr
Polarita

Polarita je stěžejní parametr. Odlišná polarita velmi často zničí koncové zařízení nebo adaptér. Symboly, které značí polaritu, vypadají jako napájecí konektor. Linky vyznačují, co je kam připojeno. Na obrázku výše je plus uprostřed, níže je pak mínus uprostřed (může se také říct plus okolo). Rozlišujeme následující tři polarity:

DC - Plus uprostřed (Center Positive)
bývá na adaptérech, které se používají k napájení kláves.

DC - Mínus uprostřed (Center Negative)
se používá pro kytarové efekty, které mají 9 V.

AC - Střídavý proud
se používá zřídka. Na štítku se značí jako AC nebo VAC, jako Voltů AC, např. 9 VAC.

AC/DC

Tak, teď už víte, co znamená AC/DC.

Napětí

Napětí je další kritický parametr a jeho hodnotu vyjadřujeme v jednotkách zvaných volty. Hodnota tohoto parametru uvedená na adaptéru musí vždy souhlasit s hodnotou uvedenou na spotřebiči. Pokud je na spotřebiči 9 V a připojíte k němu 12V adaptér, můžete spotřebič zničit. V opačném případě zařízení nemusí pracovat dobře.

Proud

Proud je fyzikální veličina, která udává sílu adaptéru a jejíž hodnotu vyjadřujeme v ampérech (A), v případě adaptérů častěji v miliampérech (mA). Pokud je na štítku zařízení uvedeno více miliampér než na adaptéru, nebude mít adaptér potřebnou sílu k provozu spotřebiče. Obráceně to nevadí – silnější adaptér snadno utáhne spotřebič méně náročný na hodnotu el. proudu. Je dobré mít adaptér s nějakou rozumnou rezervou, ale pamatujte, že výkonnější adaptéry (řádově 3 000 mA a více) jsou dražší.

Co u nás najdete

Síťové adaptéry určené pro napájení kytarových efektů.

Síťové adaptéry určené pro napájení kláves.

Multiadaptéry, které disponují funkcemi jako možnost změny polarity nebo napětí se skvěle hodí pro napájení více kytarových efektů.

Na závěr převod jednotek: 1 A = 1000 mA. nebo 3500 mA = 3,5A

Symboly na adaptéru
Indoor use
Indoor use

Určeno k použití uvnitř budovy

Double insulation
Double insulation

Adaptér má dvojitou izolaci
Třída spotřebiče II

Safety transformer
Safety transformer

Bezpečnostní transformátor

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru