Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat DJ výbavu

Doby, kdy DJingu dominovaly pouze gramofony a pozdější CD playery, jsou již dávno minulostí. Dnešní možnosti DJů a jejich kreativita již přerostla možnosti klasického srovnávání dvou beatů. Vývoj DJ softwaru urazil velkou cestu a magická funkce „sync“ (synchronizovat) umožňuje vstup do DJ světa bez nutnosti drilu a velkých investic. Takzvané „all-in-one“ (kompletní) DJ systémy a DJ kontrolery existují v provedeních pro hobby DJs, kteří chtějí míchat hudbu doma nebo na party pro kamarády, ale jsou i sofistikovanější systémy pro profesionální hráče, kteří zaplňují haly.

Tip pro začátečníky

Pokud se ptáte, jak co nejsnadněji vstoupit do světa DJingu, tak ideální způsob, který se dobře vyplatí v poměru ceny a kvality i možností, je rozhodně DJ kontroler se zabudovanou zvukovou kartou. Toto zařízení vám umožní pochopit principy DJingu, jako je srovnávání a synchronizace beatů, míchání dvou stop, nastavování Cue pointů a podobně. Součástí těchto nástrojů je i nezbytný software, který nainstalujete do vašeho PC. Kontroler připojíte k vašemu počítači (v některých případech tabletu) a DJská mánie může začít.

DJ kontroler se zabudovanou zvukovou kartou vypadá například takto:

DJ kontroler

Ke klasickému DJingu neodmyslitelně patří gramofony. Tento fenomén vznikl v 70. letech v USA a díky němu vznikly moderní žánry jako hip-hop. Gramofonový DJing nastavil základní pravidla této hudební disciplíny. Mezi základní techniky gramofonového DJingu je srovnávání beatů a skladeb pomocí dvou gramců a mixážního pultu. Gramofon lze také použít jako hudební nástroj použitím techniky scratchování. Rytmizovaným pohybem deskou tak vzniká charakteristický zvuk, který se uplatní v řadě hudebních stylů.

Gramofony lze rozdělit na ty s přímým a řemínkovým náhonem. Pokročilí hráči preferují přímý náhon, protože tyto gramofony jsou přesnější a mají lepší odezvu.

Gramofony lze také dělit na čistě analogové nebo s integrovaným USB rozhraním, které slouží jako zvuková karta a umožní přímý záznam analogového signálu z vinylu do počítače. Gramofony lze také zkombinovat s tzv. DVS (Digital Vinyl System), který obsahuje speciální vinyly s časovým kódem (time code vinyl), který přes zvukovou kartu umožní synchronizovat pozici v audio souboru s time code vinylem. DVS umožnuje kombinovat klasické DJ techniky (Vinyl/CD) a výhody digitálních formátů audia. DVS obsahuje zvukovou kartu, vinyly/CD s časovým kódem a software. Mezi nejznámější patří Serato DJ či Native Instruments Traktor Scratch.

Digitální DJ kontrolery se již staly absolutním standardem na DJ scéně. Jednoduše je můžeme rozdělit na tři typy, které vidíte na obrázku níže:

DJ kontroler

Pohodlným řešením pro každého začínajícího ale i pokročilého DJe je All-in-one řešení, které také nazýváme jako kompletní DJ systém. Ten je rozdělen na dvě boční části, kterými lze ovládat jednotlivé hudební/zvukové stopy v PC a prostřední část, která funguje jako mixážní pult. Tyto systémy se dělí dle počtu kanálů (2/4). Čím více kanálů má, tím více stop můžete najednou ovládat, spouštět a míchat. Tyto kontrolery se zapojují přímo do PC prostřednictvím USB rozhraní a mají v sobě zabudovanou zvukovou kartu.

All-in-one DJ systém

Tyto dvoustopé kontrolery vám umožní ovládat hudební stopy, nastavovat takzvané Cue pointy, vytvářet smyčky, upravovat ekvalizaci a efekty jednotlivých skladeb a podobně. Obrovskou výhodou těchto „malých“ kontrolerů je, že jsou velmi skladné, spousta z nich dokáže pracovat jen s tabletem nebo telefonem, takže můžete rozjet svou DJ party kdykoliv a kdekoliv.

DJ kontroler

Žádný DJ se neobejde bez DJ mixážního pultu. Pokud zvolí cestu kompletních systémů a „all in one“ kontrolerů, bude mít mixážní pult jako integrovanou součást nástroje. Pokud hodláte používat například gramofony nebo samostatný DJ kontroler (případně kombinaci obou), budete potřebovat mixážní pult, jehož pomocí budete signály těchto nástrojů míchat.

DJ mixážní pult může být plně analogový, což znamená, že pracuje pouze s analogovým signálem. V případě, že chcete používat DVS, je nutné mix propojit se zvukovou kartou nebo pořídit mixpult s již integrovanou zvukovou kartou.

DJ mixážní pult

Tato skupina kontrolerů má mezi našimi DJ nástroji trochu specifické postavení. Nejde totiž o zařízení, které by standardně míchalo několik kanálů s hudebními tracky, jako tomu je ve všech předchozích případech. Tyto kontrolery nejčastěji používané s hudebním/studiovým programem Ableton Live umí dvě základní věci. Můžete je používat jako MIDI nástroj, což znamená, že jim v programu přiřadíte nějaký zvuk a ten na ně hrajete, jako by to byly klávesy. Launchpad je tak praktický při skládání hudby. Druhý základní režim spočívá ve spouštění předem připravených smyček (tzv. loopů). V takovém případě každému políčku na launchpadu odpovídá jedna smyčka, kterou stisknutím spustíte. Můžete tak naživo tvořit hudbu velmi atraktivním a uživatelsky přístupným způsobem.

DJ kontroler

Slovník základních DJ pojmů

DVS
Digital vinyl system jako například Serato DJ, Native Instruments Traktor Scratch. Kombinuje vinyl s časovým kódem (Time Code Vinyl/CD) a software, ke kterému se synchronizuje digitalní audio v počítači. DVS umožnuje kombinovat klasické DJ techniky a výhody digitálních formátů audia.

Loop
Smyčka je zvuková stopa, která „zaloopovaná“ hraje stále dokola počet taktů, který si sami zvolíte.

JOG
Otočný talíř sloužící k ovládání DJ kontrolerů, scratchovaní CD/Digitálních formátů audia.

CUE/Hot CUE
Označené místo v audio souboru, které slouží k rychlému přístupu na konkrétní místo ve skladbě.

Sync
Základní funkce pro DJs, která slouží k automatické synchronizaci rychlostí přehrávaných audio souborů.

Pitch fader
Tahový/softwareový potenciometr, který slouží k úpravě rychlosti přehrávané audiostopy/CD/Vinylu.

In key/Key Lock
Funkce, která při změně rychlosti přehrávání zachová původní výšku tónu skladby.

FLUX/Slicer
Funkce, která rozdělí audio soubor většinou do 8-mi segmentů a přiřadí je dotykovým padům. Díky tomu je možné živé remixování perkusivních smyček a podobně.

Remix deck/Sampler
Umožní živé samplování, přidávání smyček a zvuků k hlavní skladbě či vytvoření nové struktury skladby, která je rozdělená na jednotlivé stopy.

STEMS
Nový formát .mp4 od Native Instruments, který v jednom souboru obsahuje 4 stopy, které lze libovolně míchat/efektovat apod.

Ducking
Efekt, který automaticky ztlumí zvolený audio výstup na základě přítomnosti zvuku například z mikrofonu.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky