Black Friday končí již tuto neděli!
Logo
Vše o nákupu

Jak vybrat keyboard

Keyboardy nebo též klávesy představují ideální start pro každého hudebníka, který se chce seznámit s klávesovými nástroji nebo potřebuje jednoduchý klávesový nástroj s množstvím zvuků do svého studia, zkušebny či na pódium. Klávesy slouží začínajícím i pokročilejším hudebníkům jako zdroje různých hlasů, zvuků, efektů, podkresů nebo jako zásobárna rytmických smyček a jiných samplů. Sami uvidíte, že vybrat ten správný keyboard není nic složitého a že představuje skvělou volbu pro každého začínajícího hudebníka, ať už se rozhodl hrát na jakýkoliv nástroj.

Tip pro začátečníky

Pro začátek doporučujeme jakékoliv běžné klávesy (například značku Yamaha) s dynamikou. S takovým nástrojem neudělá chybu žádný začátečník.

Výběr podle klaviatury

Klávesy bez dynamiky úhozu  |  Klávesy s dynamikou úhozu

Dynamika úhozu znamená, že hlasitost a nástup (tzv. attack) tónu ovlivňuje síla stisku klávesy, podobně jako je tomu u klasického piana. Klávesy bez dynamiky jsou lehčí na ovládání, což ocení zejména začátečníci. Na druhou stranu vás klávesy s dynamikou lépe připraví na případný přechod na piano. Co se týče rozsahů klaviatury, pohybují se klávesy běžně v rozsahu kolem 5 oktáv (61 kláves), nicméně vás tento rozsah nemusí díky zvukovým procesorům příliš omezovat.

Funkce keyboardů

Keyboard

Keyboardy slouží hlavně jako základní klávesový nástroj, na který je možné hrát doprovod i melodii současně. Díky integrovanému zvukovému procesoru můžete navíc využít i možnost hudebního podkresu, automatických akordů či rytmů bicích. U keyboardů se můžete setkat s množstvím funkcí a parametrů, z nichž si ty hlavní vysvětlíme.

Rejstřík
Termín původně vzatý z varhanní praxe označuje množství zvuků, které klávesy obsahují, tedy kolik v nich najdete zvuků klavírů, kytar, smyčců, syntetizátorů, různých efektových zvuků, jako jsou auta, sirény, kosmické zvuky a tak dále.

Polyfonie
Tato hodnota udává, kolik tónů resp. hlasů je možné v jednom okamžiku zahrát. Zpravidla platí, že co jeden tón, to jeden hlas, ale použití efektů jako je zpoždění (delay) nebo ozvěna (reverb) mohou počet hlasů jednoho tónu navýšit.

Arpeggio
Je způsob přehrávání akordů, kdy se nehrají všechny tóny naráz, ale jeden po druhém. Na klávesách je obvykle realizován tak, že si uživatel vybere posloupnost tónů, takt a tempo a klávesy tuto sekvenci přehrávají, většinou jako doprovod.

Doprovody, bicí smyčky a výukové programy
Většina kláves má v sobě zahrnuty přednastavené doprovody podle nejznámějších stylů, aby si hráči mohli vyzkoušet danou skladbu téměř s celou kapelou. Doprovody mohou být v klávesách uloženy čistě v podobě bicích podkresů, nebo mohou obsahovat více nástrojů. S tímto jsou také často spojené výukové programy, kdy klávesy zobrazí notovou strukturu studované skladby a názorně v ní hráče vedou a čekají na stisk té správné klávesy.

Funkce transpose, dual a split
Některé klávesy umožňují pokročilejší práci s klaviaturou, kdy je možné ji ve zvoleném místě rozdělit a ke každé polovině klaviatury přiřadit jiný rejstřík, tedy si můžete odehrát basový doprovod třeba na zvuk klavíru, kdežto melodii třeba na housle. Funkce dual umožňuje přiřadit k jednomu tónu dva rejstříky, tedy se po stisknutí jedné klávesy rozezní odpovídající tón ve dvou rejstřících současně. Klaviaturu je také v některých případech možné transponovat pomocí funkce transpose a tím ji celou posunout o zvolený počet tónů výše či níže.

Efekty
U vybraných nástrojů najdete také efektové procesory, které v reálném čase mění zvuk tónu podle zadaných parametrů. Mezi nejčastěji nabízené efekty patří reverb, delay, ekvalizér nebo nejrůznější prostorová sterea.

Vstupy a výstupy kláves

Keyboard

Sluchátkový výstup a reproduktory
Velkou výhodou kláves je nepochybně skutečnost, že na nich lze ovlivnit hlasitost reprodukce a tak vám umožní hrát tak, abyste se dobře slyšeli, ale zároveň nikoho nerušili. K tomu můžete využít buď ovládání hlasitosti zabudovaných reproduktorů anebo poslouchat ve sluchátkách.

Aux in
Některé keyboardy umožňují připojit externí zdroj zvuku, tedy např. chytrý telefon nebo tablet, ze kterého si můžete pustit své oblíbené písně a zkoušet si zahrát jim doprovod či přímo melodii. Společnost Yamaha do vybraných modelů integrovala i funkci Melody Suppresor, která potlačuje zpěvové linky ve skladbách a umožní vám tak se prosadit.

USB výstup
Keyboardy obecně velmi dobře komunikují s moderními technologiemi, a tak prakticky na všech modelech dnes nalezneme USB rozhraní, a to jak na připojení do počítače, tak i např. flash disku. Pomocí takto propojených periferií bývá možnost uložit si vlastní nastavení zvuků, složené a zaranžované vlastní písně nebo do kláves naopak nahrát nové zvuky. Ti, kdo pracují s hudebním softwarem, ocení možnost připojit klávesy přes USB jako MIDI kontroler, a díky tomu snáze aranžovat písně v počítači.

Příslušenství pro keyboard

Ke klávesám toho mnoho nepotřebujete, nicméně zejména pro účely výuky se vám bude hodit stojánek na noty a dobrá uzavřená sluchátka. Pokud nemáte v místě hraní na klávesy vhodné místo, pak určitě doporučujeme i koupi stojanu a stoličky. Pokud máte na klávesách i vstup na tzv. sustain pedál (odpovídá nezatlumeným strunám na klavíru) a nemáte jej v základním příslušenství, pak jej můžete koupit i samostatně. Na našem e-shopu pak bez problému naleznete i množství obalů na klávesy, pro případ, že byste potřebovali klávesy někam přenést.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky