Snare bubínek, v českém bubenickém slangu také často nazývaný jako virbl, rytmičák nebo dokonce šroťák, je jedním z nejdůležitějších typů bubnů, jaké existují. Snare bubínky jsou nedílnou součástí všech klasických bicích souprav, přičemž své uplatnění nacházejí i ve velkých orchestrech. Některé typy virblů lze využít i jako pochodové bubny (v kombinaci s nosnými popruhy).
Snare bubínky v bicích soupravách představují základní kámen rytmiky (spolu s velkými basovými bubny a hi-hat činely). Proto jejich výběru věnujte mimořádnou pozornost.
Mezi nejdůležitější parametry určující výsledný zvuk snare bubínků jsou rozměry (průměr a hloubka), materiály ze kterých jsou vyrobeny, typ struníku a použitých blan.
„Snary“ jsou bubínky menších rozměrů. Na vrchní i spodní straně mají blány a zespodu je také připevněný struník. Na vršku bubínku je napnuta tzv. hrací blána, na spodku bubínku se nachází rezonanční blána. Pod ní je napnut zmíněný struník.
Korpus bubínků je většinou vyroben ze dřeva nebo kovů a kovových slitin. Materiálů, ze kterých se bubínky vyrábějí, je spousta a někdy se kombinují formou vrstvení. Oblíbené jsou například javorové korpusy a bubínky z ocele. Každý typ materiálu má svá specifika. Vždy záleží na tom, jaký konkrétní „sound“ bubeník hledá.
Snary se dřevěným korpusem mají typicky „teplejší“ zvuk, zatímco ty kovové jsou průraznější a ostřejší.
Průměr snare bubínků se běžně pohybuje mezi 10 až 16 palci. Jejich hloubka bývá zpravidla v intervalu od 2 do 9 palců. Nejčastěji používané jsou však snare bubínky o průměru 14 palců a hloubce 5,5 palce.
Struník je pro snary velmi důležitý. Dává jim jejich typicky výrazný a nezaměnitelný zvuk. Existují různé typy struníků. Odlišují se od sebe délkou, počtem strun, stylem provedení (odlišným vinutím strun) a způsobem uchycení k bubnu. Důležitým faktorem je také typ materiálu, jako jsou ocel, bronz, mosaz a karbon, ze kterého jsou vyrobeny.
Struník je natažený na spodní straně snaru, aby byl při hraní v kontaktu s rezonanční blánou (spodní).
Snare bubínek nemůže chybět v žádné bicí soupravě. Mnozí bubeníci používají i několik snare bubínků, které však nejsou naladěny stejně. Snare bubínky se umísťují na levou stranu basového bubnu (mezi šlapky na hi-hat a kopák).
Snare buben se obrovskou měrou podílí na charakteru, osobitosti a celkové zvukové image bubeníka. Proto se nebojte experimentovat, a pokud máte možnost, tak na snare bubnu nešetřete. Bude to nejčastější místo, do kterého povedou vaše údery paličkou, tak ať to má grády.
U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.