O historii značky Fender už toho bylo napsáno mnoho, tak jen velmi stručně… Po roce 1946, kdy se Leo Fender, duchovní otec a zakladatel společnosti, osamostatnil ve svém podnikatelském plánu, si elektrické kytary a basy z jeho dílny pomalu, ale jistě získávaly respekt a uznání širší hudební veřejnosti. V 50. a 60. letech minulého století pak nástroje opatřené logem Fender patřily k tomu nejlepšímu, co mohl kytarista či basák na tehdejším trhu dostat. Právě v těchto dvou dekádách přišly na světlo světa ikonické modely kytar a baskytar, které dodnes platí za konstrukční předlohy mnoha jiných výrobců. Fender měl rázně nakročeno k světlým zítřkům, jenže hospodářská recese na sklonku 60. let mu do cesty postavila osudovou stopku.
Vždy usměvavý Leo Fender, který na kytaru ani hrát neuměl, ale to mu nezabránilo se stát tou nejdůležitější postavou v kytarové historii. A momentky z kytarové dílny Custom Shopu (zdroj: guitar.com, fendercustomshop.com).
V roce 1965 přešly dílny Fender do vlastnictví obchodního gigantu CBS. Během dvaceti let proměnil tento korporát dříve věhlasnou společnost ve vzpomínku na dobré časy. Krizový management nového vlastníka nastolil zcela nové priority. Zvýšila se produkce a zrychlila se výroba nástrojů, které ztěžkly a jejich kvalita obecně klesla. To vše byl přesný opak původní vize Leo Fendera. Hororový scénář s předvídatelným koncem se ale spolu s několika investory rozhodla přepsat skupina někdejších zaměstnanců továrny Fender. V roce 1985 zbídačenou firmu ze spárů koncernu CBS vykoupila a na základech původní myšlenky „starého pána“ začala vydobývat zpět její ztracené renomé. Významnou událostí dalších let byl pak konec továrny ve Fullertonu a její přesun do kalifornské Corony. A začaly se dít věci!
(Jen) náramně šikovné ruce, nářadí, mistrovství a čistá láska k věci. A opojná vůně dřeva, kterou lze cítit snad i z fotek (zdroj: fendercustomshop.com).
Léta páně 1987 byla právě zde uvedena v život myšlenka založení Fender Custom Shopu. Cílem tohoto plánu bylo vyrábět kvalitní nástroje, které by vycházely ze slavných modelů z 50. a první poloviny 60. let. Revoluční byla už samotná podstata konceptu. Konstrukce nabízených modelů měla vycházet z požadavků samotných zákazníků, nikoliv z plánů firemních konstruktérů. Co ale čert nechtěl, prvními ve frontě na nástroje podle vlastního gusta stáli místo běžných smrtelníků profesionální hudebníci, kteří svými požadavky nastavili kvalitativní laťku konceptu nečekaně vysoko. Z původního plánu vyrábět custom kytary a baskytary určené širší veřejnosti se k překvapení mnohých zrodily nástroje pro hudební smetánku. Pověst kytar a baskytar z dílen Custom Shopu vrátila status značky Fender definitivně na výsluní. Dílčí mise byla splněna – odkaz Leo Fendera přežil, ale další výzvy byly na stole.
Takhle se rodí nádhera (zdroj: fendercustomshop.com).
Na veletrhu NAMM Show v roce 1995 představil Fender Custom Shop první dvě kytary, kterým Vince Cunetto (později mezi sběrateli velmi vyhledávaný mistr) udělal v rámci povrchové úpravy umělé zestaření (tzv. relic). Tím se Fenderu podařilo jeho dříve dokonané dílo vyšperkovat k dokonalosti. Odkaz vzpomínaných 50. a 60. let už nenesla „jen“ kvalita nástrojů, ale nově také jejich design. Nástroje, které vypadaly staře jako po letech poctivé služby, ale zároveň byly nové, vyvolaly nejprve sice kontroverzní reakce, dnes je však povrchová úprava relic naprostým standardem a Fender Custom Shop nabízí devět jeho úrovní: NOS (bez relicu, jako nová), Time Capsule, Closet Classic, DLX Closet Classic, Journeyman Relic, Relic, Heavy Relic, Super Heavy Relic, Ultimate Relic (jen pro kategorii Masterbuilt). Současný zákazník Fender Custom Shopu si může vybrat také podle toho, kdo kytaru či baskytaru vyrobil a sestavil. Označení Custom Collection nesou už předvytvořené modely, mezi nimiž jsou oblíbené limitované edice nebo nástroje vyrobené např. k výročí (aktuálně 70th Anniversary Stratocaster).
Tehdy poprask, dnes už téměř běžná věc: záměrně "oprýskaný" vzhled, budící dojem, že nástroj podnikl minimálně dvacet cest kolem světa a zažil nevídané věci (zdroj: fendercustomshop.com).
Naproti tomu Custom Built značí nástroje vyrobené opravdu na zakázku, kdy si zákazník vybere vše, typ dřeva, jeho barvu a všechny ostatní součástky nebo dokonce kdo vám kytaru či basu vyrobí. Nástroj vyrobený v režimu Team Built je dílem týmu řemeslníků, putuje od stolu ke stolu, kde každý udělá svou část práce. Cena takového instrumentu se pak pohybuje cca od 100 000 Kč. Master Built nástroj pak vyrábí jeden konkrétní mistr, který vede celý proces, je pod nástrojem podepsaný, a takový nástroj má pak také vysokou sběratelskou hodnotu. Jedná se o mistrovská díla a čekací doby na ně jsou relativně dlouhé (1–5 let). Každý mistr se trochu, ale nikoliv výhradně, specializuje na něco jiného a podle toho, kterému z nich výrobu svého vysněného nástroje zadáte, můžete mít bohatě dekorované kytary, metalové modely nebo baskytary a kytary s vestavěnými efekty. Tahle unikátní díla pak zbaví vaše konta částek od 200 000 Kč výš.
Jedna z největších krasotinek u nás na e-shopu: Fender Custom Shop Custom 62 Strat Masterbuilt Levi Perry Heavy Relic. Na skladě a prodejnách máme desítky dalších skvostů, včetně modelových klasik jako jsou
Telecaster, Jaguar, Precision Bass či Jazz Bass v úpravě naprosto "nedotčené" i heavy relic, jako v tomto případě. Podobně pestré je i cenové rozmezí, počítejte však s tím, že tohle jsou opravdu takové Rolls-Royce káry kytarového světa.
Z toho všeho, co jsme se z řádků výše o Fender Custom Shopu dozvěděli, by kdekdo mohl snadno nabýt dojmu, že cesta k nástrojům z jeho dílen není nám hudebníkům ze srdce Evropy snad ani určená. Můžeme vás ale ujistit, že i my v ČR máme tyto skvosty na dosah ruky. V prodejnách Kytary.cz najdete v rámci ČR největší výběr kytar a baskytar Fender Custom Shopu připravených k okamžitému vyzkoušení. A pokud byste si přáli CS nástroj vyrobený přímo podle vlastních představ, Kytary.cz za vás veškerou komunikaci s kalifornskými dílnami provedou.
Sníte o kytaře, která bude jako žádná jiná? Ve Fender Custom Shopu vám toto přání rádi splní (zdroj: fendercustomshop.com).
Nic netrvá věčně. Tohle rčení je tak nějak univerzálně platné. Nicméně Fender dokázal jeho význam poslat svým příběhem nelítostně mezi ostatní prázdná klišé. Víra ve správnou věc, odhodlání a tah na branku jeho původních zaměstnanců by mohly jít učebnicovým příkladem lidem napříč společností. Nejspíš jen díky nim máme dnes možnost hrát na nástroje vyrobené s vášní, láskou k řemeslu a z velké části podle původních představ samotného Leo Fendera. Děkujeme.
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na baskytary Custom Shopu. Tohle jsou modely pro rok 2024 (zdroj: notreble.com).