V první řadě si uveďme několik důvodů, proč jsou tabulatury neboli taby tak užitečné:
Každá tabulatura se skládá z šesti linek. První linka reprezentuje nejtenčí strunu "e" a ta poslední pak tu nejtlustší E – na tohle je potřeba si zvyknout, protože je to trošku jiná perspektiva, než na jakou můžete být zvyklí třeba z grafického znázornění akordů. Číslice na linkách pak označují, na jakém pražci máte strunu přimáčknout. To znamená, že když vidíte na struně G číslo 2, stlačíte na hmatníku třetí strunu odzdola před druhým pražcem. Číslice 0 značí prázdnou strunu. Pokud jsou čísla napsána za sebou, hrajeme jeden tón po druhém. Pokud jsou čísla nad sebou, hrajeme všechny tóny dohromady. Další frekventované prvky, na které v tabech můžete narazit, jsou svislé čáry (takty) a různé symboly, jako třeba "p" (pull off), "b" (bend", "h" (hammer on), "/ \" (slide nahoru nebo dolů), "x" (tlumená struna), "~" vibrato a tak dále.
Rozlišujeme dvě základní grafická zobrazení tabulatur a záleží pouze na vás, jakou budete využívat a jak podrobný rozpis prvků vám bude vyhovovat.
Tohle je zápis známé písně Stairway to Heaven v jednoduchém textovém editoru:
A takhle vypadá o něco profesionálnější přepis té samé písně, který se vytváří ve speciálním tabovém editoru:
Internet v tomto funguje trochu jako dvojsečná zbraň. Můžete během pár vteřin najít to, co potřebujete, ale také můžete zjistit, že abyste našli to, co hledáte, musíte se prohrabat hromadami balastu ve formě tabulatur, které vytvořili amatéřští hudebníci. Takové tabulatury mohou obsahovat chyby různého charakteru a můžou vás od toho, abyste se písničku naučili, snadno odradit. Proto vám radíme, abyste se při hledání správných tabulatur obrnili trpělivostí a našli si přesně to, co potřebujete, a určitě rovnou neházeli kytaru do žita, pokud se vám něco nedaří nebo nepozdává. Chce to zkoušet, zkoušet a zkoušet.
Také je dobré pamatovat na to, že taby ve většině případů nezobrazují délku tónu. Tu musíte umět odhadnout nebo si ji v písničce naposlouchat.
Některé weby jako například Songsterr nebo Soundslice pak nabízejí možnost si k tabulaturám rovnou přehrát i danou písničku. Spolu s tím, jak se skladba přehrává, se automaticky zvýrazňují právě přehrávané pasáže a vy tak můžete ihned vidět, jaký je grafický zápis tónu nebo nějaké technické vychytávky.