Logo
Pro přehled

Pozor na podvodníky, jejich terčem se stala i hudební komunita



Co se stalo

Scam, phishing a další nekalé praktiky jsou v dnešní době denním chlebem našeho online světa. Ve středu 7. 8. zasáhla velká vlna podvodných nabídek i naši hudební komunitu a prostřednictvím falešných profilů na sociálních sítích a falešných webových stránek lákala zákazníky na slevu 97 % nebo reproduktor Marshall a kytaru Fender za 253 Kč. Podobné nabídky se různě obměňují a vznikají stále nové falešné profily, které zaplavují sociální sítě. Je těžké se tomu bránit.

Tyto falešné profily byly vytvořeny s cílem uvést veřejnost v omyl a vylákat od nic netušících uživatelů osobní údaje a údaje k jejich platebním kartám. Ti, co nabídce neodolali a prošli celým podvodným procesem, mohli přijít o docela dost peněz. Dávejte si prosím velký pozor, kde nakupujete.

Ihned jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Nahlásili podvodné účty na Facebooku k zablokování a kontaktovali ČTÚ. Dále se snažíme co nejvíce informovat zákazníky a celou online komunitu o těchto nekalých praktikách.


Jak takový podvod probíhá

Podvodník vytvoří falešné profily pod názvy "Kytary.cz", "Kytary CZ” a “Kytary • CZ” a postupně bude jistě tvořit další. V profilech používá naše logo, fotografie a další grafické prvky, aby facebookové profily působily důvěryhodně. Také používá přesné kopie textací a fotek našich facebookových příspěvků. Odpovídá na dotazy uživatelů, vytvořil sadu komentářů a reaguje na příspěvky pod komentáři, takže vše působí živým dojmem a důvěryhodně. Navíc si rychle nakoupí tisíce fanoušků, takže profil vypadá jako pravý.

Na falešných profilech tvoří příspěvky, kde nabízí fiktivní slevové akce s podezřele vysokou slevou třeba 97 %. Využívá produkty renomovaných značek, kupříkladu již zmíněný reproduktor Marshall nebo kytaru Fender. Tyto příspěvky podporuje masivní kampaní, která může cílit i na vás. Tyto reklamy odkazují na externí stránky, které vypadají jako speciální akce, jež prodejci občas dělají přímo s výrobcem. Ve snaze vzbudit vyjímečnost nabídky obsahuje často nákupní proces i malou anketu nebo krátkou hru. Následují další kroky, které již souvisí s platbou a údaji o platební kartě. Po získání citlivých údajů si pak pohodlně z vaší karty stahuje finanční prostředky.

Jak se tomu bránit

Vždy si ověřte, že jste skutečně na webové stránce renomovaného prodejce, v našem případě je to adresa Kytary.cz. Pozor, podvodníci často používají různé podobné adresy, aby zmátli nepozorné zákazníky. Třeba přehodí jedno písmeno, nebo název jinak zkomolí. Zkrátka buďte ostražití. Další podvodné profily na sociálních sítích neustále vznikají. Pokud takový podvodný profil najdete, nahlaste ho prosím pomocí tlačítka na Facebooku (níže jsou příklady podvodných profilů a náš oficiální profil). Řekněte svým známým, ať si na podobné podvody dají pozor.


Náš oficiální FB profil:

Kytary (CZ, SK): https://www.facebook.com/Kytary.cz


Falešné profily neznámého pachatele:

Kytary.cz: https://www.facebook.com/profile.php?id=61556766373921 a https://www.facebook.com/people/Kytary-CZ/61562979208041/
Kytary CZ: https://www.facebook.com/kytaryczk
Kytary • CZ: https://www.facebook.com/profile.php?id=61563484871650
CZKytary: https://www.facebook.com/czkytary
Kytary.cz: https://www.facebook.com/people/Kytarycz/61560770785592/ a https://www.facebook.com/profile.php?id=100083221427439


Jak falešné profily vypadají:














Podobné fráze
Kategorie
Značky