Logo
Pro inspiraci

Tanglewood: Kytarová krása, kterou si může dovolit každý

Aktualizováno 31. 5. 2024/Čtení na 5 min /Marta Šindlauerová/Pro inspiraci


Kytary Tanglewood jsou častou volbou začátečníků i mírně pokročilých kytaristů a důvod je nasnadě: za příznivý peníz si mohou pořídit nástroj, který s nimi stráví dlouhá léta plná zábavy a inspirace. Čím se Tanglewood liší od všech ostatních výrobců? A jak se staly nejprodávanějšími kytarami ve Velké Británii? Všechno se dozvíte!


Start
POČÁTEK

Zrod britské značky se datuje do roku 1988, kdy hudebník Tony Flatt správně vyhodnotil situaci na trhu a uvědomil si, jak je pro začínající kytaristy problematické sehnat kvalitní, finančně dostupný nástroj. Tehdejší instrumenty z nižší cenové kategorie často postrádaly herní komfort a produkovaly zvuk, jehož kvalitu lze dobře popsat přívlastkem diskutabilní. Začínajícím muzikantům to nemohlo poskytnout adekvátní a uspokojivé podmínky pro dobrou hru. S tím se Flatt odmítal smířit. A tak se tato zdravá nespokojenost proměnila v dravou podnikatelskou vizi: vyrábět kvalitní kytary, které mají po všech směrech charakter a duši, a přitom nestojí majlant.


Estetika, výborné zpracování, bohatý zvuk. To je pro Tanglewood samozřejmost.


Growth
RŮST

A protože se takové vize poněkud obtížně naplňují v domovské Anglii, přesunula se výroba do Asie. Což rozhodně neznamená, že by to nějak ovlivnilo výstupní kvalitu nástrojů. Firma si pomalým, ale jistým tempem budovala dobré renomé nejprve doma, kde se vyšvihla až mezi top prodejce, a poté započala expanzi i do zbytku evropského trhu. Pomáhaly jí v tom spolupráce s hudebníky (James Morisson, Jake Bugg a další), šikovný marketing i prestižní ocenění (např. Music Industry Award za nejprodávanější akustické kytary v Anglii) a v neposlední řadě také výborné recenze v odborných časopisech.


Craig Gould, jeden z četných endorserů Tanglewoodu, se svými oblíbenými kytarami (zdroj: tanglewood.com)


RightNow
SOUČASNOST

V současnosti Tanglewood nabízí pestré portfolio nástrojů a vybavení, zahrnující akustické a elektroakustické kytary a baskytary, banja, mandolíny, ukulele, struny na kytaru, kabely, obaly, ozvučné systémy a kosmetiku. Tanglewood suverénně drží krok, hlídá si svůj standard, neustále vymýšlí funkční i estetické novinky a přichází s neobvyklými materiály a exotickými dřevinami. Velkým krokem kupředu bylo uvedení kytar s deskami z masivních dřev. Všechny tyto úspěchy se dějí pod taktovkou zkušeného kytaráře Michaela Sandena, Švéda, který se mimo jiné podílel i na vývoji kytar z vyšší cenové kategorie Heritage pro náročnější hráče.Smysl pro detail Tanglewoodu: zajímavé polohovací značky


Highlights
HVĚZDNÉ PRODUKTY

V obšírném portofliu Tanglewood lze narazit na mnoho bestsellerů, výsadní postavení pak zastávají zcela nepřekvapivě akustické potažmo elektroakustické kytary, jež ctí tradici i moderní trendy. Kytary se vyrábí v celé řadě tvarů od klasického dreadnoughtu po parlor, orchestru, grand auditorium, jumbo nebo super folk. Velké oblibě se těší krásně barevné kytary ze série Azure nebo naopak strozší modely jako například černé krásky řady Blackbird. Začátečníci, kteří chtějí proniknout do tajů dvanáctistrunných kytar, pak často sahají právě po mnohostrunce od Tanglewood.


Estetická stránka je pro Tanglewood důležitá. Zleva doprava: kytary ze série Azure, Reunion Pro a Java (s velmi charakteristickým prokreslením dřeva).


Tanglewood

Podobné fráze
Kategorie
Značky