Vše o nákupu

Jak vybrat bicí a perkuse

Rytmus je základem každé skladby. Zároveň představuje úplně první složku hudby, kterou si člověk osvojil. Bicích nástrojů a perkusí existuje spousta druhů.

Tip pro začátečníky

Na trhu najdete několik různých druhů bicích nástrojů a perkusí. Pokud patříte mezi začátečníky a chcete se naučit na bicí, doporučujeme vybrat kompletní sadu s hardwarem a činely. Taková sada bude zcela kompletní - stačí ji postavit a začít hrát.

Pokud chcete cvičit doma a nerušit při tom své sousedy, pořiďte si sadu elektronických bicích. Ty umožňují hrát do sluchátek a oproti akustické sadě vydávají zcela minimální hluk.

Pakliže vás zajímají spíše perkusní nástroje komornějšího charakteru, vyzkoušejte Cajon. Tento oblíbený perkusní nástroj dokáže napodobit zvuk basového bubnu i snaru (virblu), je relativně skladný a začátečník se na něj rychle naučí.

Členění bicích nástrojů

Hudební nástroje ze sekce bicích bychom mohli rozdělit do těchto hlavních skupin:
Akustické bicí soupravy
Elektronické bicí
Perkusní nástroje

Klasická bicí souprava je určená pro použití v kapele (rockové, jazzové, popové…). Běžná bicí souprava se zpravidla skládá z těchto bubnů:

Basový buben
Basový buben (kopák)

je velký a na zemi stojící buben, na který se hraje nožním pedálem. Jak už vyplývá z názvu, jde o nejhlouběji naladěný buben v soupravě.

Snare bubínek

tvoří v bicí soupravě základ rytmiky. Spolu s basovým bubnem představuje nejdůležitější část bicí soupravy. Virbl bývá umístěn většinou mezi nohami bubeníka.

Tom tom

jsou umístěné nad basovým bubnem. Často se používají ve dvojici a slouží zejména k hraní přechodů a breaků. Proto se jim v bubenické hantýrce také často říká prostě „přechody“.

Floor tom
Floor tom (kotel)

také slouží k hraní breaků (přechodů). Floor tomy se umísťují na zem a drtivá většina bubeníků je má po pravé ruce.

Činel

je rovněž neodmyslitelnou součástí bicích souprav. Typů činelů je nepřeberně mnoho. Základní sada činelů však bývá tvořena hlavně činely typu: Hi-hat, Ride a Crash. A tato základní sada je podle potřeb doplňována takzvanými efektovými činely (např. činely China a Splash).

Všechny zmíněné bicí nástroje existují v různých velikostech a jsou vyrobené z různých materiálů. Neexistuje ideální počet jednotlivých bubnů a činelů v soupravě. Každý bubeník vyžaduje něco jiného. Nicméně za základ bicích považujeme snare, basový buben a hi-hat činel. Začátečníkům doporučujeme zakoupit kompletní sadu s hardwarem (stojany, pedál k basovému bubnu a podobně) a s činely. Objednávat můžete i dětské bicí sady, které jsou určené pro nejmladší bubeníky. Tyto soupravy jsou jednoduše menší, aby se na ně dětem dobře hrálo.

Elektronické bicí

Elektronické bicí jsou obdobou klasické bicí soupravy – i zde je základem basový buben, snare, tomy, činely a podobně. Místo reálných bubnů jsou zde ale pady, což jsou zařízení většinou z plastových materiálů, které v sobě mají zabudovaný snímač. Úder paličky do padu je zaznamenán snímačem a signál jde do zvukového modulu, který je vždy součástí elektronických bicích.

Zvukový modul pak ze zaznamenaného signálu vytvoří digitální zvuk. Elektronické bicí lze zapojit buď do nějaké aparatury, reprobeden nebo hi-fi zařízení. Obrovskou výhodou také je, že do nich můžete zapojit sluchátka. Užijete si tak zvuk bicích, aniž byste rušili okolí.

Elektronické bicí mají výhod více. Jejich zvukové moduly lze různě nastavovat, takže si zvolíte přesně takový zvuk celé soupravy, jaký se vám líbí. Většinou můžete volit mezi rockovým zvukem, zvukem pro elektronickou hudbu a podobně. Zároveň jsou elektronické bicí vhodné pro začátečníky, protože obsahují různé výukové programy. Obrovskou výhodou také je, že do nich můžete pustit i externí přehrávač hudby (mp3 přehrávač, telefon…) a hrát tak s doprovodem vašich oblíbených písní. To vše třeba jen ve sluchátkách.

Jak vybrat elektronické bicí

Perkuse

Do rodiny perkusních nástrojů se řadí veškeré akustické bicí nástroje, které nepatří do klasické bicí soupravy. Jde především o celou řadu etno-bubínků, chrastítek, škrabadel a melodických bicích nástrojů, jako jsou bubny djembe, bonga a conga nebo oblíbený cajon či tamburíny, kastaněty, triangly, vibrafony či xylofony.

Velkým perkusním hitem jsou trubky Boomwhackers. Tento perkusně-melodický nástroj je velmi vhodný pro děti, ale spoustu zábavy s ním zažijí i dospělý. Boomwhackers učí skvělým způsobem vnímat rytmiku i melodii a rozvíjí cit pro spolupráci v týmu.

Existuje také celá řada perkusí pro děti a různých dětských bubínků.

Jak vybrat perkuse

Příslušenství pro bicí

Bubeník bude k bubnům potřebovat ještě několik druhů příslušenství. Jde zejména o paličky, stojany, sedačky, ladičky, ladící kličky a podobně. A nezapomeňte na vždy připravené náhradní blány.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru