Vše o nákupu

Jak vybrat zvukovou kartu

Chcete si sami nahrávat vaši hudební tvorbu? Pak se neobejdete bez zvukové karty neboli zvukového rozhraní.

Tip pro začátečníky

Pokud patříte mezi začátečníky a ptáte se, co je standard mezi zvukovými kartami, pak je to standardní USB zvuková karta s minimálně dvěma vstupy. Takové zařízení vám spolehlivě umožní nahrávat například zpěv a kytaru nebo jiný hudební nástroj naráz. Tento typ patří mezi ty nejběžnější a poskytne vám přesně to, co potřebujete – mobilní a všestranné zařízení, které si bude rozumět se všemi dnešními počítači.

Jak funguje zvuková karta

Většina hudby se v současné době zpracovává v počítači. Chceme-li však využívat počítač pro nahrávání, je potřeba do něj zvuk dostat. Součástí počítačů sice je vestavěná zvuková karta, ale ta se pro kvalitní záznam hudby nehodí a technicky to ani neumožňuje. Specializované externí zvukové karty jsou nejen kvalitnější, ale mají vhodné vstupy pro připojení nástrojů i mikrofonů a jsou vybaveny předzesilovači, které umožní signál adekvátně zesílit, aby se co nejlépe využilo kvality převodníků při změně signálu z analogového do digitálního.

Při pořizování zvukových karet se není potřeba obávat, že bychom si museli kupovat nákladné zařízení, u kterého nebudeme vědět, jako ho připojit nebo ovládat. Nabídka zvukových karet je velmi široká od jednoduchých s jedním či dvěma vstupy a dvěma výstupy se zcela intuitivním ovládáním až po profesionální, které umožní natočit naživo celou kapelu, protože přes ně lze nahrávat současně až 26 různých zdrojů zvuku. Většina se jich připojuje pomocí kabelu USB a mnohé jsou typu plug'n'play, takže je hned po připojení počítač sám rozpozná.

Zvuková karta

1 - Přepínač vstupní charakteristiky linka/nástroj
2 - Ovladače zesílení vstupního signálu
3 - Spínač phantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony
4 - Hlavní ovladač hlasitosti pro studiové monitory (reproduktory)
5 - Ovladač hlasitosti sluchátek
6 - Výstup pro sluchátka
7 - Přepínač pro přímý odposlech nahrávaného nástroje
8 - Kombinovaný vstup pro mikrofon (XLR) nebo hudební nástroj (1/4 jack )

Dělení podle způsobu připojení
USB zvuková karta

Nejčastěji se zvukové karty připojují přes USB, i když u výkonnějších karet se dnes používají i jiná rozhraní. USB je však standard, který u karet se čtyřmi a méně vstupy bohatě postačí.

Thunderbolt zvuková karta
FireWire a Thunderbolt zvukové karty

Profesionální karty s větším počtem vstupů se připojují přes rozhraní FireWire nebo novější Thunderbolt. Tyto karty umožňují přenášet 26 i více kanálů. Pro malá domácí studia však takovéto karty nejsou nezbytně nutné.

Kolik vstupů na kartě potřebuji?

Pokud se naráz chystáte nahrávat například zpěv a kytaru, postačí vám karta se dvěma vstupy. V případě, že se chystáte nahrávat více nástrojů najednou, budete potřebovat kartu s více vstupy.

Do karet lze připojit všechny druhy mikrofonů i nástrojů a navíc jsou karty vybavené předzesilovači, takže zvuk umí na patřičnou úroveň zesílit. U takto vybavených vstupů bývá ovladač Gain, kterým nastavíte vstupní „hlasitost“ nahrávaného mikrofonu nebo nástroje. Mikrofonní vstupy běžně nabízejí fantomové napájení, takže k nim lze připojit i kondenzátorové mikrofony. Obvykle je možné nejméně jeden vstup přepnout do režimu vysokoimpedančního Hi-Z, který je určený pro nahrávání elektrické kytary nebo baskytary.

Zvuková karta

1 - Digitální vstup/výstup
2 - Linkové výstupy
3 - Linkové vstupy
4 - USB konektor
5 - Midi vstup/výstup)

Jak se liší nahrávací kvalita zvukových karet?

Nejjednodušší karty nabízejí CD kvalitu, tedy frekvenci vzorkování 44,1 kHz, popřípadě 48 kHz při šestnáctibitové hloubce rozlišení, kvalitnější mají frekvenci vzorkování 96 kHz a špičkové 192 kHz. Zatímco frekvence 44,1 nebo 48 kHz obvykle postačí, jiné je to s bitovou hloubkou, která rozhoduje o kvalitě digitalizace. Lepších je 24 bitů, protože pak jsou kvalitně převedeny i tišší zvuky a lépe zní také výsledný mix.

Příslušenství ke zvukovým kartám

Základní příslušenství zvukové karty je kabel pro připojení k PC/Macu, který standardně bývá součástí balení. Pokud se chystáte nahrávat vokály, vyberte si u nás mikrofon. Do vašeho domácího studia se vám bude hodit nějaký z kategorie velkomembránových kondenzátorových mikrofonů. Pro další práci s nahraným zvukem je dobré používat studiové monitory, které vám poskytnou čistý referenční poslech stejně jako studiová sluchátka.

Obvykle si není ani nutné ke kartě kupovat program, do kterého budeme nahrávat, protože součástí balení bývají i zjednodušené verze profesionálních programů pro záznam zvuku, jako je Cubase nebo Ableton. Plné verze těchto programů seženete zde.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru