Logo
Pro inspiraci

Focusrite: Splněný sen o kvalitním nahrávání z pohodlí pokojíčku

Aktualizováno 21. 2. 2024/Čtení na 5 min /Marta Šindlauerová/Pro inspiraci


Téměř 40 let pomáhá britská značka Focusrite hudebníkům po celém světě nahrávat své nápady skrze zvuková rozhraní neboli zvukové karty. A podařilo se jí něco neuvěřitelného: přiblížit studiový zvuk širokým masám muzikantů tak, že mohou i v pohodlí domova nahrát vysoce kvalitní záznam hudebního nástroje a vokálu. Pojďme se společně ponořit do historie a zjistit, jak se z Focusrite stal lídr na trhu se studiovým vybavením.


Start
POČÁTEK

Zrod společnosti můžeme datovat do roku 1985, kdy zvukového inženýra Ruperta Nevea požádal legendární producent George Martin o sestavení speciálního předzesilovače. Jakožto renomovaný odborník se Neve pustil do díla a stvořil špičkový preamp neboli mikrofonní předzesilovač ISA 110, který následně zabudoval do studiového pultu. Skrýval v sobě signature transformátor Lundhal a obvod ekvalizéru Neve. Právě na tomto “výtvoru” založil Neve následně svůj podnikatelský záměr a rozjel firmu vyrábějící zvukové procesory, kterou pojmenoval Focusrite.

Filosofie Focusrite jednou větou:

"Neve byl velmi perfekcionistický a trval na té nejvyšší možné míře kvality."



Growth
RŮST

Neve byl velmi perfekcionistický a trval na té nejvyšší možné míře kvality. Touha po dokonalosti měla ovšem přímý vliv na finanční náklady, které nakonec bylo nesmírně obtížné krotit. Neve proto společnost prodal a tak se k ní roku 1989 dostal Phil Dudderidge, uznávaný veterán ve sféře hudebního inženýrství. Ten rychle přišel na to, jak se odrazit zpět do černých čísel: Neveovo veledílo ISA 110 se podrobilo restrukturalizaci a ve výsledku se dočkalo mnohem levnějšího provedení ze uchování takřka stejné kvality. Startovacím produktem v podstatě znovuzrozené společnosti se ovšem stal studiový pult Focusrite Studio vybavený více než sedmdesáti vstupy. Focusrite jich vyrobil jen deset a můžete se s nimi setkat v těch nejprestižnějších studiích na světě. Společnost ale chtěla být přístupná i pro obyčejné, mnohem skromnější hudební počiny. Proto se počátkem nového milénia zaměřila na to, jak se studiovému zvuku co nejvíce přiblížit v domácích podmínkách.

Pult Focusrite Studio ve své plné původní parádě. ISA 110 se schovává uvnitř.


Discovery
OBJEVOVÁNÍ INOVACÍ

Sen o pohodlném a kvalitním nahrávání nejen ve studiu, ale i doma, se jim nakonec podařilo realizovat, byť to zabralo několik let výzkumu a testování. Focusrite tak v roce 2012 přišel na trh s něčím naprosto unikátním: zvukovým rozhraním Scarlett 2i2 první generace. Tahle zvukovka způsobila doslova revoluci, mimo jiné i kvůli tomu, že v sobě ukrývala funkci AIR (ta byla oním unikátním komponentem už v původní ISA 110), která zajišťovala vynikající headroom, tedy odstup signálu od šumu. Domácí nahrávání dostalo se Scarlett úplně jiné grády a stalo se jednodušším a kvalitnějším jak pro amatérské, tak profesionální hudebníky. S každou další řadou (které vycházely v pravidelných intervalech každé 3 až 4 roky) posouvaly tyto kouzelné krabičky zvukovou laťku výš a výš. Scarlettky perfektně pracovaly s barvami jednotlivých frekvencí, disponovaly dechberoucím dynamickým rozsahem a pomohly zvuk nástrojů a vokálů posunout ještě dál. Navíc byla jejich instalace a používání velmi jednoduché a intuitivní, o půvabném designu a široké konektivitě ani nemluvě.


RightNow
SOUČASNOST

V současnosti je Focusrite v podstatě synonymem pro zvuková rozhraní. Pochopitelně na trhu figurují i produkty dalších značek, ale Scarlettky si zkrátka uzmuly největší počet hudebnických srdcí. S úspěchem firmy se dostavila touha po rozšíření nejen produktového portfolia, ale i společnosti jako takové. Od počátku tisíciletí tak pod sebe Focusrite přibral několik dalších společností. Z těch větších jmenujme Novation (keyboardy, syntezátory a kontrolery), Sequential (legendární synťák Prophet – kdo by ho neznal?!), Oberheim (opravdu významný průkopník v oblasti elektronických nástrojů). Pod "střechu" Focusrite spadá například i Adam Audio (studiové monitory, zesilovače), Martin Audio (koncertní zesilovače), Sonnox (pluginy) či Ampify (hudební software).

Highlights
HVĚZDNÉ PRODUKTY

Ano, ano, předně jsou to ty tajuplné červenočerné krabičky, které tolika muzikantům ze všech koutů světa pomáhají nahrávat své hudební sny v kvalitě, která nepřestává inspirovat a má podstatnou zásluhu na radosti z nahrávání muziky, a to zejména díky komerčně nejúspěšnějším řadám Scarlett a Clarett+. Jen o hudbě to ale není – s rozmachem podcastů a popularity mluveného slova přispěchal Focusrite na trh se sérií zvukovek Vocaster a upgradu v tomto směru se dočkaly i speciální sety Scarlett s veškerým podcastovým vybavením. Zejména profesionální studia ráda využívají spolehlivé preampy ISA. A nesmíme samozřejmě opomenout ani vlajkové lodě značky Novation: jejich neméně revoluční midi kontroler Launchpad a populární midi keyboardy série FLkey nebo Launchkey.





Podobné fráze
Kategorie
Značky