Logo
Pro inspiraci

Jednoduché, ale neobvykle krásné akordy na kytaru

Aktualizováno 17. 6. 2024/Čtení na 3 min /Marta Šindlauerová/Pro inspiraci


Každý, kdo zkoušel hrát na kytaru, zná takové ty základní akordy jako e moll, a moll, géčko, déčko a tak dále. To už je sám o sobě nepochybně výborný začátek, ale co kdybyste zašli v objevování kytarových zákoutí ještě dál a prostřednictvím nenáročných, ovšem o to zajímavěji znějících akordů propadli kytaře ještě více? Dnes vás pár takových akordových vychytávek pro začátečníky i všechny ostatní naučíme. Tady nenarazíte na žádná barréčka. Ani na akordy, u kterých by se vám klouby zkroutily tak, že byste potřebovali chirurgický zákrok. Tak kytary do ruky, trsátka případně taky, a zábava může začít!


C#m9

Tento velmi procítěný a melancholický akord je jedním z typů známého mollového akordu Cm. A zatímco klasické Cm je barréčko, tady se žádných pastí obávat nemusíte. Hluboké éčko nehrajeme, poté pokračujeme stisknutím struny A na čtvtém pražci (tón C#), další strunu (D) znovu vynecháváme, poté znovu na čtvrtém pražci přitlačíme strunu G (což je tón B), a na čtvrtém pražci zůstáváme i u struny B (tón D#). Strunu E pak hrajeme jako otevřenou.

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Justin Timberlake – Cry Me A River
The Beatles - Blackbird


Marta Šindlauerová · C#m9


Emadd9

Jeho zvuk je typicky vzdušný a otevřený, což dodává akordu rozšířený rozměr a hloubku. Mnoho muzikantů jej popisuje jako "ambientní a tajemný" a my můžeme jedině souhlasit. Skládá se z tónů E, G, B, F# a G a zahrajeme prázdnou (tlustou) strunu E, strunu A tlumíme, strunu D stiskneme na pátem pražci (tón G), G na čtvrtém pražci (tón B), strunu B na sedmém pražci (tón F#) a strunu E na třetím pražci (tón G).

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
RHCP - Scar Tissue
Coldplay - Yellow
R.E.M. - Everybody Hurts


Marta Šindlauerová · Emadd9Emaj9

Tohle je velmi distinktivní, jasný a zároveň duši hřející akord, který tvoří tóny E, G#, D# a F#. Prstoklad je následující: tlustou strunu E tlumíme a dále pokračujeme na sedmém pražci stisknutím struny A (tón E), na šestém pražci přitlačením struny D (tón G#), na osmém pražci stlačíme strunu G (tón D#), vracíme se opět na sedmý pražec, kde přitlačíme strunu B (tón F#) a poslední tenké E hrajeme otevřené.

Pro začátečníka je tento hmat možná trošku výzva, ale o to víc se naučí nebát zvláštních prstových pozic a skvěle si procvičí motoriku.


Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Toto – Rosanna
Phil Collins – Another Day In ParadiseMarta Šindlauerová · Emaj9Em9

Plný, bohatý akord, ve kterém zní všechny struny. Vypadá možná trochu krkolomně, ale zkuste to – ta nádherná souhra tónů vás zvedne ze židle! Začínáme prázdnou strunou E (tón E), druhým pražcem na A (tón B), druhým pražcem na D (tón E), prázdnou strunou G, dále třetím pražcem na B (tón D), a nakonec druhým pražcem (tón F#).

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Stevie Wonder – Isn't She Loveley
Jimi Hendrix – Little Wing
B. B. King – The Thrill is Gone


Marta Šindlauerová · Em9Asus2

Asus2 je akord s jednoduchým prstokladem, který kteroukoli skladbu hezky provzdušní. I proto, že se nachází na pomezí durového a mollové stupnice. Je tím pádem také velmi verzatilní a můžete jej použít v široké škále melodií. Hrajeme jej velmi jednoduše: nejtlustší strunu E tlumíme, strunu A hrajeme jako otevřenou, strunu D pak přitiskneme na druhém pražči (tón E) a na druhém pražci také stiskneme strunu G (tón A). Zbytek strun, tedy B a E, hrajeme otevřeně.

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Maroon 5 - She Will Be Loved
Foo Fighters - Best Of You
Green Day - Good Riddance


Marta Šindlauerová · Asus2

Gmaj7

Je rozšířením klasického "géčka", kterému přidává pozoruhudnou barvu a hlavně je nesmírně jednoduchý! Přitlačíme tlustou strunu E na třetím pražci (tón G), strunu A na pražci druhém (tón B), a následující struny (D, G, B) hrajeme otevřeně a poté strunu E přitiskneme na druhém pražci (tón F#).

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Edith Piaf - La Vie En Rose
Astrud Gilberto and Stan Getz – The Girl from Ipanema
John Mayer - Gravity

Marta Šindlauerová · Gmaj7Amaj7

Asus2 je dalším reprezentantem kategorie "jednoduchý & božsky znějící". V několika anketách se dokonce objevil na prvním místě jako vítěz nejoblíbenějšího akordu mezi kytaristy. Prstoklad nemůže být jednodušší: tlustou strunu E tlumíme, strunu A hrajeme jako otevřenou, strunu D stiskneme na druhém pražci (čímž vzniká tón E), strunu G pak na prvním (tón G#), B opět na druhém (C#) a nejtenčí E hrajeme otevřeně.

Kde jej můžete slyšet nebo jaké songy můžete tímto akordem zkrášlit:
Maroon 5 - She Will Be Loved
Foo Fighters - Best Of You
Karel Plíhal - Akordy
Green Day - Good Riddance

Marta Šindlauerová · Amaj7Může vás zajímat:

Podobné fráze
Kategorie
Značky