Dne 29. 3. zůstávají naše prodejny otevřené. Dne 1. 4. máme z důvodu státního svátku vypnutou zákaznickou linku a zavřené prodejny, ale výdejní boxy v Modřanech jsou otevřené.
Vše o nákupu

Jak vybrat modulární syntezátor

Modulární syntezátory jsou předchůdcem všech dnešních syntezátorů a poprvé byly k dispozici hudebníkům v roce 1963. Prvním výrobcem byl Bob Moog, jehož nástroje excelovaly u klávesových legend jako Keith Emerson nebo Vangelis. Moog modular byl vytvořen pro tradiční hudebníky se zájmem uspokojit jejich potřeby.

Ve stejném roce ale přišel na trh i Don Buchla se svojí Buchla 100 series, která popírala zavedené principy a zosobňovala hledání nového zvuku a hudby budoucnosti. V dalších letech svoje modulární systémy představili i výrobci Serge, Roland, Paia nebo Arp Instruments. Trh s hudebními nástroji se dále vyvíjel směrem k co nejjednoduššímu ovládání a v druhé půlce osmdesátých let již drtivá většina elektronických nástrojů byla digitální. Modulární syntezátory byly povážovány za zastaralé a jejich vývoj se na nějakou dobu téměř zastavil.

V roce 1995 ale osvícený německý inženýr Dieter Doepfer přišel s novým, kompaktnějším formátem, který pojmenoval EURORACK MODULAR a založil společnost DOEPFER. Na něj se postupem času nabalilo množství dalších výrobců, kteří produkují kompaktibilní moduly a díky tomu dnes hudebníci mají nevídanou možnost si postavit analogový syntezátor svých snů za nejnižší cenu v historii.

Tip pro začátečníky

Pokud patříte mezi začátečníky s analogovými syntezátory a hledáte svůj první nástroj, doporučujeme vybírat mezi kompletními systémy. Takový modulár je pečlivě sestaven z kolekce modulů a funkcí pro vytváření zvuku a bude tak ideálním společníkem pro učení a zároveň nejkratší cestou k zajímavým výsledkům. Cenově dostupnou variantou jsou pak semimodulární nástroje od společnosti MOOG nebo DREADBOX.

Co to je modulár?

Jak název napovídá, „modulární syntezátor“ se skládá z jednotlivých modulů. Díky tomu může mít téměř jakoukoliv formu a funkci. Může excelovat jako basový synth, automatický bubeník, experimentální nástroj nebo i efektový procesor. Výběr modulů a jejich následné zapojení pokaždé vyústí v unikátní zvuk, který je jen a jen váš. Všechny moduláry ale mají společných několik věcí, se kterými je dobré se seznámit.

Case

Nejdůležitějším faktorem při výběru casu je formát. Doporučujeme pořídit vždy o něco větší case, než se na začátku zdá, že je potřeba, aby bylo místo pro případnou expanzi. Všechny casy, co máme v nabídce, dodáváme už se zabudovaným napájením, které je vhodné pro jakoukoliv kombinaci modulů. Nemusíte se tedy bát, že by vám něco nefungovalo. Dalším důležitým bodem, na který je potřeba se zaměřit, je transport. Pokud využijete case pouze doma nebo ve studiu, postačí case bez zavírání. Pokud se ale s modulárem chystáte na pódium nebo plánujete cestovat, je dobré aby se case dobře přepravoval. Pro hudebníky na cestách můžeme vřele doporučit kompaktní a odolné casy od holandské značky MDLRCASE.

Pokud je vaším hlavním vyjadřovacím prostředkem klaviatura, určitě nepřehlédněte klávesové řešení od společnosti Waldorf.

Napájení

Pro napájení eurorack modular systému existují dvě řešení:

1. Zdroj + busboard
Zdroj je pevně přichycen uvnitř skříně a napájí moduly pomocí napájecí lišty (busboard). Jedná se o spolehlivé řešení, které volí většina výrobců modulárních casů.

2. Napájecí modul
Je uchycen v racku jako jakýkoliv jiný modul a všechny ostatní moduly se do něj zapojí pomocí takzvaného „flying busboardu“. K takovému modulu se připojí externí adaptér, takže je case celkově lehčí. Další výhodou je, že můžeme snadno přemístit napájení z jednoho casu do druhého. Napájecí modul je vhodný především pro menší systémy, protože má většinou poměrně malý výkon.

Kabely

Moduly v systému sdílí pouze napájení a nejsou nijak jinak propojené. Pro vytváření takzvané „signálové cesty“ se využívají patchkabely a originální signálová cesta je hlavní složkou osobitého zvuku. Formát patchkabelů pro eurorack modular je 3,5mm monojack a v naší nabídce naleznete pestrou škálu různých délek a barev.

Modulární slovníček

CV
Řídící napětí. Signál, kterým lze modulovat ostatní parametry.

Audio
Zvukový signál. Lze ale použít i k modulaci.

Trigger
Krátký rytmický signál ke spouštění obálek, bicích modulů nebo různých funkcí.

Gate
Podobný jako trigger ale zohledňuje i délku tj. spustí > drží > vypne.

Clock
Udává tempo a používá se k synchronizaci.

Pitch CV
Řídící napětí ve standardu 1V na oktávu umožňuje, aby vaše VCO hrálo správně tóny odpovídajících not.

VCO
Napětím řízený oscilátor. Zdroj syrového zvuku v různých vlnových tvarech.

VCF
Napětím řízený filtr. Umožňuje ořezávat nechtěné frekvence. Je jedním z hlavních elementů pro ovládání barvy zvuku.

VCA
Napětím řízený zesilovač. Umožňuje ovládat hlasitost zvuku, nebo intenzitu průchozího CV.

Mix
Umožňuje smíchat několik audio nebo CV signálů do jednoho výstupu.

Envelope
Spustitelná obálka vytvoří křivku modulace, kdykoliv.

LFO
Nízkofrekvenční oscilátor. Vytváří modulační signál v různých vlnových tvarech.

Sequencer
Umožňuje procházet mezi pevně definovanými hodnotami CV.

Multiple
Umožňuje rozmnožit jeden signál na několik kopií.

MIDI2CV
Překládá midi noty na Gate signál a Pitch CV.

Nevíte si rady?

U každého produktu můžete využít Poradny, kde se nás neváhejte zeptat na jakékoliv podrobnosti. Obratem vám odpovíme a tato odpověď může být spolu s dotazem k dispozici všem dalším zákazníkům. Máte-li k výběru další dotazy nebo se prostě stále nemůžete rozhodnout, kontaktujte nás na zákaznické lince 244 090 430 (Po–Pá 10:00–19:00) nebo na emailovém adrese . Rádi vám s výběrem poradíme.

Kam dál?
Podobné fráze
Kategorie
Značky
Nahoru